Uzstādīta zibensaizsardzība var izglābt mājokli un pat dzīvību

uzstādīta zibensaizsardzība

Zibens ir patiešām unikāls un brīnumains dabas fenomens, kas apliecina dabas varenību pār cilvēku. Neviens mājokļa saimnieks nevēlētos piedzīvot zibens spērienu, kas var iznīcināt visu, kas tam ir ceļā. 

Vien profesionāli un pareizi uzstādīta zibensaizsardzība var pasargāt īpašumu un arī cilvēka dzīvību, jo zibens savā ceļā nešķiro.

Zibens spēriens ilgst tikai 0.2 sekundes, tomēr šajā īsajā laikā, cilvēka prātam neaptveramajās sekundes daļās, sasniedz pat 100 000 apmēru lielu strāvas stiprumu, kā arī attīsta 30 000 km/h lielu ātrumu. Stāvas spriegums ir vairāki miljoni voltu un garums pat 20 km.

Iesperot kokā, zibens burtiski uzvāra tā sulu no iekšpuses, radot atpazīstamās zibens zīmes. Zibens it tik spēcīgs, ka spēj izkausēt pat smiltis.

Saulkrastu vasarnīcā zibens aizsardzība vēl bija nesakārtots jautājums. Kā teica vectēvs – par zibens novadītāju kalpo mājai blakus augošais koks. Taču kad kaimiņu mājā zibens spēriena dēļ pārstāja darboties visas elektroierīces un tās vajadzēja iegādāties no jauna, apzinājusies risku, nolēmu zibens aizsardzības jautājumu papētīt tuvāk.

Kāpēc tika radīta zibens aizsardzība

Pamatmērķis ir aizsargāt ēku un tajā esošos cilvēkus un dzīvniekus no tiešās zibens izlādes un ar to saistītā uguns riska. Otrs, ne mazāk nozīmīgs mērķis ir pasargāt ēkā izvietotās elektroierīces, izvietojot speciālas pārsprieguma aizsardzības sistēmas. Sevišķi aktuāls sekundārais mērķis ir ražojošiem uzņēmumiem, kas ir atkarīgi no elektronikas.

Klasiskās un pasīvās zibens aizsardzības veidi

Klasiskā zibens aizsardzība nozīmē, ka uz jumta tiek uzstādīts metāla stiepļu siets un uztvērējstieņis un gar fasādi tiek izvietoti novadītāji. Tie uztverto zibens lādiņu novada uz zemējuma kontūru. Zemējuma kontūrs ir vieta, kur zibens enerģija tiek novadīta zemē. Tas tiek ierakts gruntī pa ēkas perimetru vai atsevišķi pie novadītāja punktiem.

Pasīvā zibens aizsardzība savukārt nosaka to, ka ēkas augstākajā punktā uzstāda mastu ar uztvērējgalviņu un gar fasādi izvieto novadītājus, kas uztverto zibens lādiņu novada uz zemējuma kontūru.

Latvijā ir uzticami un profesionāli uzņēmumi, kas var nodrošināt abus zibens aizsardzības veidus. Izvēloties uzņēmumu, noteikti jāpievērš uzmanība tam, vai uzņēmums sniedz garantijas par saviem pakalpojumiem, vai tajā strādā zinoši profesionāļi un vai tiek izmantotas jaunākās tehnoloģijas.

Kā nosaka zibens aizsardzības cenu

Lai gan Latvijas likumdošana nosaka to, ka katrai ēkai vai komerctelpai ir jābūt aprīkotai ar zibens aizsardzību, ne visi par to ir parūpējušies. Protams, sistēmu vat pievienot arī jau gatavai ēkai. Šajā gadījumā speciālisti dodas uz objektu, lai noteiktu labākos iespējamos risinājumus un objekta bīstamību. Pēc objekta apskates tiek sagatavota tāme ar izmaksām.

Zibens aizsardzības tehnisko projektu izstrāde  sastāv no riska novērtējuma, aprēķinu kalkulācijas, materiālu specifikācijas, detalizētiem rasējumiem. Vidēji divu nedēļu laikā darbi tiek pabeigti. Es izvēlējos zibens aizsardzības jautājumus uzticēt pārbaudītam pakalpojumu sniedzējam.

Uzstādīta zibens aizsardzība ir viens no pamatjautājumiem, kas noteikti jāsakārto mājsaimniecībā – tas var izglābt gan mājas iemītniekus, gan iedzīvi un pašu mājokli.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *