Svarīga izvēle – dzimumzīmju pārbaude

dzimumzīmes

Pamanīju, ka pie paduses parādījusies dīvaina izskata dzimumzīme – kāpēc gan tā atšķiras no pārējām un paceļas augstāk par citām kā uz neliela pauguriņa? Piezvanīju ģimenes ārstam – saka, ka jāpārbauda. Domāju – ko gan tur pārbaudīt? Bet izrādās – tas ir nopietni, jo šādas dzimumzīmes veidolā var maskēties visļaundabīgākais ādas audzējs – melanoma.

Starp citu, vai zināji, ka reizi gadā iespējama dzimumzīmju pārbaude bez maksas Melanomas dienas ietvaros? Tā kā saskāros ar aizdomas raisošu dzimumzīmi pati, esmu uzzinājusi par šo iespēju. Tāpēc uzreiz vēlos iedrošināt visus, kuru dzimumzīme kādā veidā sagādā raizes – niez, asiņo vai vizuāli atšķiras no pārējām – vajadzīgās pārbaudes neizmaksā dārgi.

Ņemot vērā šīs saslimšanas nopietnību, Latvijas dermatologi rīko īpašu dzimumzīmju pārbaudes akciju, lai mudinātu sabiedrību nepalikt vienaldzīgiem šajā jautājumā. Tāpēc var piesekot kādas klīnikas facebook lapai vai mājas lapai un pieteikties uz bezmaksas konsultāciju Melanomas dienas laikā.

Saskaroties ar situāciju, kad arī mana dzimumzīme varēja kļūt par nopietnu apdraudējumu veselībai un apzinoties ar jaunu dzimumzīmju parādīšanos saistīto risku, esmu sapratusi, ka nepieciešams sekot savas ādas stāvoklim un vismaz reizi gadā pārbaudīties – sevišķi, ja kāda no dzimumzīmēm raisa bažas. Tāpat šīs dienas ietvaros var pārbaudīt citus izaugumus uz ādas.

Mainoties temperatūrai, ar katru gadu palielinās ultravioletā starojuma daudzums, ko cilvēki saņem uz sava ķermeņa – tas raisījis pieaugumu ļaundabīgo ādas audzēju skaitam. Lai izvairītos no potenciālām ādas problēmām, pirms vasaras sezonas sākuma jo īpaši ir ieteicama nopietna dzimumzīmju pārbaude.

Tā kā šis jautājums patiešām pievērsa manu uzmanību, vēlējos vairāk iedziļināties un noskaidrot gan par dzimumzīmju veidošanās, gan melanomas attīstības procesu. Kā uzzināju, ir arī vēl otra veida ļaundabīgās dzimumzīmes: bazaliomas. Turpinājumā pastāstīšu par to vairāk.

Dzimumzīmju veidošanās

Dzimumzīmes veidojas ultravioleto staru ietekmē, sauļojoties vai apmeklējot solāriju. Jo vairāk mēs uzturamies saules staros, jo vairāk ultravioletā starojuma uzkrājas mūsu ādā, kas var veicināt ļaundabīgo veidojumu augšanu uz ādas. Izšķir divu veidu ļaundabīgas dzimumzīmes – bazaliomas un melanomas.

Kas ir ļaundabīgās dzimumzīmes?

Melanoma daudz neatšķiras no parastas dzimumzīmes, tāpēc neprofesionāļiem to ir ļoti grūti atpazīt. Tās ir agresīvas, ļaundabīgas un dzīvību apdraudošas. To rašanās un attīstīšanās iemesli var būt dažādi:

  • Iedzimtība;
  • Gaišas ādas pigmenti un gaiša matu krāsa;
  • Tendence uz saules apdegumiem un ādas audzējiem;
  • Neparasta paskata dzimumzīmes;
  • Iepriekšēji sāpīgi pūšļveida saules apdegumi;
  • u.c.

Bazalioma nav tik bīstama, tā vieglāk pakļaujas ārstēšanai nekā melanoma.

Tāpēc ik pēc laika jāveic nopietna dzimumzīmju pārbaude, lai izvairītos no šādiem gadījumiem. Ārsti iesaka brūnos plankumiņus, kas atrodas problēmzonās – uz kakla, zem apkakles, jostasvietā, uz pēdām un citām vietām – likvidēt, lai novērstu iespējamo risku. Iespēja, ka dzimumzīme pārvērtīsies ļaundabīgā veidojumā, ir lielāka kā dzimumzīmēm, ar kurām esam piedzimuši, salīdzinājumā ar tām, kas uz ādas parādās vēlāk.

Kādos gadījumos vajadzīga dzimumzīmju pārbaude?

Kā jau minēju sākumā, viens no faktoriem, kas liek domāt, ka dzimumzīme varētu būt ļaundabīga, ir tās vizuāli satraucošais izskats – tā manāmi atšķiras no citām dzimumzīmēm.

Tā var būt nelīdzena, ar izteiktu pauguriņu, manāmi lielāka par pārējām, tās krāsa ir citādāka un laika gaitā tā izmainās. Arī gadījumā, ja parādījusies jauna dzimumzīme, to vajadzētu pārbaudīt.

Esiet piesardzīgi!

Lielākoties dzimumzīmes nav nekas ļauns, no tām nav jābaidās, vienkārši jābūt piesardzīgiem. Ja ādas veselībai tiek pievērsta pietiekami liela uzmanība, iespējams sevi pasargāt. Dzimumzīmju pārbaude ir ieteicama, tā pasargā no iespējamajiem riskiem.

Dermatologs spēj sniegt precīzu diagnozi par iespējamām problēmām. Ja ļaundabīgs audzējs tiek atklāts agrā stadijā, to var sekmīgi ārstēt Tieši tāpēc dzimumzīmju pārbaude būtu jāuztver nopietni. Arī es pārbaudīju savu dzimumzīmi – tā nebija ļaundabīga. Taču piesardzība un veselība ir pirmajā vietā.

Es konsultāciju saņēmu ādas slimību un STS centrā – Prof. J. Ķīša klīnikā, kur veic nepieciešamās pārbaudes. Tāpat šīs klīnikas ārsti dodas vizītēs uz citām Latvijas pilsētām, tāpēc ērti iespējams pieteikties uz konsultāciju no dažādām Latvijas vietām.

Vēlos aicināt visus pārbaudīt savas dzimumzīmes un uzsvērt, cik tas ir būtiski! Dzimumzīmju pārbaude noteikti jāveic, ja tiek novērotas kādas izmaiņas dzimumzīmē vai tā manāmi atšķiras no pārējām. Kā mudināju sākumā – noteikti arī vērts izmantot Melanomas dienas akciju.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *