Jauna automašīna garāžā.

spīdīga automašīna

Jauna automašīna var būt liels un skaists sapnis – arī mans vīrs ir viens no tiem kaislīgajiem automašīnu fanātiem, kam ļoti būtiski, lai viņam būtu tieši tāds transporta līdzeklis, kādu viņš vēlas. Kad sen lolotais sapnis par jauno automobili jau bija teju ar roku aizsniedzams, atdūrāmies pret visiem tik labi zināmo deficītu budžetā. Ko darīt? Ņemt kredītu vai krāt?

Vīra noskatītais automodelis: Lexus RC 300h. Par to, kāpēc tieši šis modelis – to noteikti labāk pastāstītu viņš pats. Nenoliedzu – automašīna ir tiešām eleganta, ādas salons ir ļoti pievilcīgs un ar tādu mašīnu pārvietoties patiešām ir patīkami. Viņš to ir ieguvis savā īpašumā.

Jaunas automašīnas iegāde ir piepildāms sapnis, pat ja uz doto mirkli nav pietiekoši daudz naudas, lai uzreiz iegādātos jaunu mašīnu. Kā izrādās – šādos gadījumos vispiemērotākais ir auto līzings. Šim aizdevuma veidam, līdzīgi kā hipotekārajam kredītam, ir viszemākā procentu likme – tas nozīmē, ka par aizdevuma saņemšanu maksa ir zemāka.

Kas ir auto līzings?

Auto līzings ir aizdevums, kas paredzēts tieši automašīnas iegādei. Kredīta atmaksas beigās automašīna nonāk kredītmaksātāja īpašumā. Kamēr kredīts nav atmaksāts, kā īpašnieks tiek reģistrēts aizdevējs. Auto līzings ļauj saņemt mašīnu un to lietot, kā arī sadalīt regulāros maksājumus par auto iegādi ilgākā laika periodā.

Parasti auto līzings nodrošina finansējumu auto iegādei līdz 90 % no automašīnas tirgus vērtības. Atlikušie 10 % ir nepieciešami kā pirmā iemaksa auto līzinga izsniedzējam Ja gadījumā nav nepieciešamā summa pirmajai iemaksai, tad ir iespēja atrast arī auto līzinga kompānijas, kuras piedāvā saņemt auto līzingu bez pirmās iemaksas.

Lai vai kā, tā kā vīrs aizdevumu izvēlējas ņemt bankā, pirmā iemaksa bija obligāts priekšnoteikums, lai šo kredītu saņemtu. Viņam gan bija uzkrāts vairāk kā pirmajai iemaksai nepieciešamais apjoms, taču tik un tā teju pusi no izmaksām rezultātā sedza izsniegtais aizdevums.

Kā saņemt auto līzingu?

Lai saņemtu kredītu, nepieciešama tīra kredītvēsture, bez melnajiem ierakstiem kredītreģistrā. Tāpat jābūt regulrāiem ienākumiem, ienākumu apjomam jābūt atbilstošam, lai spētu segt konkrētās kredītsaistības.

Kā izrādās, bieža ātro kredītu izmantošana var lecināt par nespēju plānot savu budžetu un organizēt finanses, tādēļ tiem, kas ik mēnesi izlīdzas ar ātrajiem kredītiem, šāds – nopietnāks aizdevums – var tikt atteikts. Tā tas diemžēl paralēli notika ar manu darba kolēģi, kas bija pēc kārtas paņēmis vairākus ātros aizdevumus, lai ātrāk pabeigtu mājas remontdarbus.

Arī tiem, kas mīl spēlēt azartspēles un izdarīt likmes totalizatorā, kredīts var tikt atteikts – aizdevējs nevēlas riskēt ar klienta nespēju atmaksāt azartspēļu atkarības dēļ. Kā reiz, tieši šis pats kolēģis pēdējā mēneša laikā bija izklaidējies arī spēlējot sporta totalizatorus. Gan šī iemesla, gan regulāro ātro aizdevumu izmantošanas dēļ, līzingu viņš nesaņēma.

Tāpēc jābūt ne vien labai kredītvēsturei – iepriekšējie aizdevumi laicīgi atmaksāti, bez kavējumiem, bet jābūt arī sakārtotai finanšu plūsmai. Tas nozīmē, ka tā vietā, lai regulāri izmantotu ātro aizdevēju pakalpojumus, izstrādāts paradums uzkrāt. Ja ir kāds investīciju konts vai krājkonts – tas jau liecina par pārdomātu finanšu plānošanu.

Procedūrā ietilpst arī auto novērtēšana. Šādu pakalpojumu iespējams saņemt, vienojoties ar bankas darbiniekiem vai iesniedzot vērtējumu no 3. puses, kuru akceptē banka. Par to gan jāvienojas iepriekš, lai nebūtu tā, ka velti tiek iegūts vērtējums, bet izrādās – ka dotās kompānijas vērtējums netiek pieņemts.

Kā notiek iegādes process?

Automašīnas iegādes mirklī, kad tiek kārtots auto līzings, klients kļūst par automašīnas turētāju un transportlīdzeklis tiek reģistrēts uz personas vārda, bet auto līzinga kompānija ir automašīnas īpašnieks. Kad klients ir nomaksājis visu līgumā noteikto līzinga summu, transportlīdzeklis kļūst par klienta īpašumu.

Kā arī, nav nepieciešams obligāti automašīnu reģistrēt uz sava vārdu, kad tiek kārtots auto līzings. Tas, protams, nemaina faktu, ka līguma nosacījumi būs jāpilda līgumā noteiktajai personai. Tiesa, par Lexus RC 300 h turētāju reģistrēts mans vīrs, man noteikti vēlāk būs arī pašai savs auto – kad beidzot saņemšos uz tiesību nolikšanu.

Kas notiek, ja netiek ievērotas kredītsaistības?

Tāpat kā hipotekārā kredīta gadījumā, arī auto līzingā – ja netiek ievēroti līguma nosacījumi un auto līzinga kompānija nesaņem ikmēneša maksājumus par auto līzinga nodoto automašīnu, tad kompānijai ir visas tiesības to konfiscēt un pārdot, lai segtu radušos zaudējumus.

Tādēļ nepieciešams rūpīgi ievērot visus līguma punktus un veikt regulāros maksājumus. Ja kādu mēnesi rodas grūtības nepieciešamo kredītmaksājumu veikt nozīmētajā laikā, jārēķinās, ka tiks aprēķināti soda procenti un rezultātā aizdevums izmaksās vairāk. Šādā situācijā gan noteikti jābrīdina līzinga kompānija.

Cik ātri var saņemt līzingu?

Jāteic, ka bankā šis process ir garāks, vismaz pēc mūsu pieredzes. Sākumā jānosūta pieteikums, tad tas tiek izvērtēts – dažu dienu laikā. Mūsu gadījumā bija jāpaciešas 2 darba dienas.

Būtībā auto līzings ir lieliska iespēja, kā jauno automašīnu saņemt ātri un vienkārši, bet par to maksāt vēlāk. Arī salonā klātienē var pieteikties aizdevumam, kur auto līzinga kompānija izskata pieteikumu aptuveni vien 30 minūšu laikā. Klients var bez satraukuma ierasties un jau pēc mirkļa doties mājās ar jauno auto.

Kādas ir auto līzinga alternatīvas?

Ja noskatītais modelis nav tik dārgs, bet summā, piemēram, līdz 5 000 EUR, tad piemērots risinājums ir arī patēriņa kredīts. Tas arī nozīmē, ka pēc auto iegādes tas uzreiz nonāk īpašumā uz kredītņēmēja vārda, bet kredīta izsniedzējs netiek reģistrēts kā īpašnieks līdz kredīta atmaksas brīdim. Vienīgi jārēķinās, ka procentu likmes ir augstākas.

Līzinga gadījumā varbūt arī noteikts auto vecums – piemēram, mūsu līzinga gadījumā banka to piešķir tikai aizdevumiem par automašīnām, kas nav vecākas par 12 gadiem kredīta atmaksas brīdī. Tas nozīmē, ka vecākiem modeļiem piemērotāks risinājums ir vai nu patēriņa kredīts (summām līdz 5 000 EUR) vai specializētāks kredīts – patēriņa kredīts automašīnai.

Arī gadījumā, ja nav pirmās iemaksas, var izvēlēties patēriņa kredītu, jo šis kredīta veids neparedz ieguldījuma nepieciešamību no aizņēmēja puses. Vajadzīgo summu pēc kredīta apstiprināšanas ieskaita aizņēmēja kontā. Tiesa, jāpatur prātā, ka patēriņa kredīts paredzēts salīdzinoši neliela aizdevuma izsniegšanai.

Patēriņa kredīts automašīnai var uzlikt papildus nosacījumus. Piemēram, mašīnu var būt jāreģistrē CSDD 30 dienu laikā kopš kredīta izsniegšanas, tādā veidā apliecinot kompānijai, ka kredīts tiešām izlietots paredzētajam mērķim. Ja tas netiek darīts, procentu likme var tikt paaugstināta līdz standarta patēriņa kredīta procentu likmei.

Tāpēc, lai izvērtētu, kurš kredīta veids piemērots konkrētajā situācijā noskatītās automašīnas iegādei, vērts visu izrunāt ar bankas darbinieku vai līzinga kompānijas pārstāvi, lai izdarītu labāko izvēli.

Aizņemies atbildīgi

Kā jebkuras kredītsaistības, arī auto līzings ir atbildība. Pirms aizņemties, vīrs rūpīgi pārskatīja savu budžeta plānotāju un izvērtēja, uz cik ilgu laiku visoptimālāk būtu ņemt aizņēmumu. Viņš izšķīrās par maksimālo aizdevuma termiņu, lai kāda neparedzēta gadījuma dēļ nenonāktu tādā situācijā, kad nav iespējas segt ikmēneša maksājumus.

Arī līzingu var atgriezt pirms termiņa. Taču labāk izvēlēties garāku termiņu, laicīgi paredzot iespējas, kas varētu kavēt kredīta atmaksu. Protams, jo ātrāk aizdevums tiek atgriezts, jo mazāk tas izmaksā. Jo ilgākā laikā kredītsaistības tiek segtas, jo vairāk tiek iztērēts procentu maksājumos. Tāpēc, protams, vislabāk kredītu atmaksāt pēc iespējas ātrāk.

Arī vīrs ik mēnesi maksā vairāk nekā paredzēts grafikā, tādējādi paātrinot kredīta atmaksas procesu. Taču viņš tajā pat laikā ir drošs – ja nu nākamajā mēnesī nebūs iespējas iemaksāt tik lielu summu kredīta atmaksai, pateicoties izvēlētā atmaksas termiņa garumam, varēs samaksāt mazāku summu – to, kas paredzēta līgumā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *