Radusies nagu sēnīte
Kad pēc dzeltenās nagu lakas noņemšanas konstatēju, ka nagi iekrāsojušies tumši dzeltenā tonī, turklāt mazā pirkstiņa nags sadrupa pavisam, ne vien nobālēju nepatīkamā skata priekšā, bet arī manāmi uztraucos – vai uzklāju nepareizo nagu laku? Diemžēl šajā situācijā ar nagu lakas nomaiņu vien nebūtu līdzēts. Vērsos pie dermatologa un tika konstatēta nagu sēnīte.
Par to, kā rīkoties, ja radusies nagu sēnīte, un ko iesākt, lai ārstētu šo saslimšanu, kā izvairīties no inficēšanās, kā arī par manu pieredzi un atveseļošanās gaitu, pastāstīšu turpinājumā.
Kā iespējams inficēties?
Kā izrādās, šo slimību nebūt nebija izraisījusi nagu laka. Ļoti iespējams, ka nagu sēnīte bija saķerta publiskajā peldbaseinā, ko nesen biju apmeklējusi. Jo tieši tas ir viens no veidiem, kā iespējams šo kaiti pārnest – nonākot saskarē ar jau inficētas personas mikroskopisku ādas vai naga atlieku. Visbiežāk tas var notikt publiskās vietās, kur cilvēki uzturas basām kājām.
Vēl viena iespēja iegūt šo lipīgo slimību ir valkājot svešus apavus. Nesen arī biju uzvilkusi draudzenes čības ciemojoties viņas vasaras mājā. Varbūt kāds cits ciemiņš, kam bija nagu sēnīte, bija uzvilcis manis izvēlētās čības un tāpēc mani nagi nu bija saplaisājuši un turklāt – sāpju dēļ arī pārvietošanās bija apgrūtināta. Tāpēc vislabāk nēsāt savus apavus, arī viesojoties citur.
Kā atpazīstama nagu sēnīte?
Nagu sēnītes pazīmes ir vizuāli pamanāmas: nags maina krāsu un zaudē spīdīgumu, kļūst biezāks un tā virsma raupja un nelīdzena, kā arī inficēts nags lēnāk aug. Nags var saplaisāt, kļūt dzeltenīgs vai brūngans, kā arī uz tā var parādīties plankumi.
Nagu sēnīte būtiski ietekmē organisma kopējo veselību, lai gan pati tā dzīvībai nav bīstama. Šī infekcija var izplatīties arī uz pārējiem nagiem un ādu, ja laicīgi netiek uzsākta ārstēšana.
Kā ārstējama nagu sēnīte?
Par laimi, pie speciālista vērsos laicīgi, lai saņemtu palīdzību. Kā izrādās, ja nagu sēnīte tiek ielaista, ārstēšanas process ir daudz sarežģītāks. Taču arī jārēķinās, ka tas var būt laikietilpīgs. Manā gadījumā skaisti nagi tika atgūti pēc 6 mēnešiem. Taču jārēķinās, ka kādam tas var prasīt arī gadu. Pacietīgi jālieto ārsta nozīmētās zāles un jāseko terapijai.
Ja ar šo sēnīti nākas saskarties, nevajag gaidīt brīnumu – nagu sēnīte ir slimība un tā ir jāārstē, tikai tā no šīs nepatīkamās dermatoloģiskās saslimšanas iespējams atbrīvoties. Lai arī aptiekās pieejami bezrecepšu medikamenti, vajadzētu vērsties vispirms pie dermatologa, kas veiks nepieciešamās analīzes un nozīmēs efektīvu terapiju.
Tāpat būtiski, lai slimības attīstības gaitu un atveseļošanās procesu uzraudzītu speciālists. Citādi cīņa ar šo nepatīkamo slimību var ievilkties vairāku gadu garumā. Un to noteikti neviens nevēlas! Tāpēc aicinu uzmeklēt profesionālu palīdzību un pēc iespējas ātrāk uzsākt ārstēšanu, lai nagu sēnīte tiktu likvidēta.
Kā pirmais solis ir diagnostika, kuras laikā ārsts paņem bojātā naga paraugu. Tas tiek izpētīts un konstatēts infekcijas ierosinātājs. Tā kā dažādiem infekcijas tipiem ārstēšanas metodes var atšķirties, būtiski precīzi noteikt diagnozi.
Tālāk tiek izveidota ārstēšanas shēma un rūpīgi jāseko ārsta sniegtajām vadlīnijām. Ja norādījumi netiek ievēroti vai ārstniecības kurss tiek pārtraukts ātrāk, nagu sēnīte var atgriezties. Es sekoju visām vadlīnijām un lietoju man nozīmētos ārstniecības līdzekļus. Zāles var būt gan ārēji, gan iekšķīgi lietojamas, tāpat arī apmeklēju ārstniecisko pedikīru.
Kā sagatavoties paraudziņa noņemšanai?
Kā jau minēju, lai noteiktu precīzu diagnozi, vajadzīgs iegūt bojātā naga paraugu. Jāņem vērā, ka vismaz 2 nedēļas pirms parauga noņemšanas nedrīkst lietot nagu lakas un dažādus dezinfekcijas līdzekļus. Arī es biju lietojusi nagu laku, kas varēja traucēt mikrobioloģiskos izmeklējumus, tāpēc pieteicos vizītei atkārtoti.
Tiem, kas jau uz savu galvu sākuši lietot pretsēnīšu līdzekļus, vajadzētu vismaz 2 nedēļas (labākajā gadījumā – 4) tos nelietot, lai ārsts varētu noteikt precīzu diagnozi.
Pati parauga noņemšana nav sāpīga. Pretsāpju līdzekļus lietot nav nepieciešams. Viegli ar skalpelīti no naga tiek nokasīts vajadzīgais paraudziņš, kas pēcāk tiek palikts zem mikroskopa un izpētīts, lai noteiktu, vai konstatējama nagu sēnīte.
Kā pasargāt sevi no nagu sēnītes?
Lai turpmāk pasargātu sevi no šīs nepatīkamās saslimšanas, esmu noskaidrojusi, kādus pamatnoteikumus jāievēro, lai izvairītos no inficēšanās un nagu sēnīte nekļūtu par problēmu.
Galvenais ir lietot savus apavus publiskās telpās, gan pirtīs, gan baseinos jāvalkā personīgās gumijas čības. Tāpat arī viesojoties svešās mājās, labāk paņemt savas kurpes. Būtiski, lai, piemēram, vēsajos gada mēnešos, kāja visu dienu nebūtu noslēgta vienos un tajos pašos apavos, kā arī nevajag izvēlēties sintētiska materiāla apavus. Ofisā jāizmanto maiņas apavi.
Plašāk par to, kādus piesardzības pasākumus ievērot, lai mazinātu varbūtību inficēties ar sēnīti, kā arī pieteikties konsultācijai pie dermatologa var, piemēram, dermatologs.com mājaslapā, kur arī es uzzināju nepieciešamo informāciju un atradu savu ārstu.