Padomi, kā pavasarī atmodināt savu ādu un justies lieliski!

vitamīni

Tuvojoties pavasarim, vēlreiz griezos pie sava dermatologa, lai uzdotu būtiskus jautājumus par ādas veselības stāvokli un noskaidrotu, kā dotajā gadalaikā vislabāk to kopt. Kopā jau bijām atrisinājuši sāpīgu problēmu – izsitumu veidošanos un alerģisku ādas apsārtumu. Šoreiz vēlējos spert soli tālāk un uzlabot ādas izskatu vēl vairāk. Tā kā vasarā labāk tonālo krēmu neizmantoju, vēlējos, lai āda dabiski izskatītos tīra un pievilcīga.

Tiesa, pateicoties tam, ka pārstāju lietot piena produktus un cukuru (pēc dermatologa norādījuma), kā arī atbilstošas kosmētikas piemeklēšanas rezultātā, jau mans ādas veselības stāvoklis bija nesalīdzināmi uzlabojies un vairs nenācās no rītiem iepretim spogulim sveikt jaunu pūtīti. Bet ko darīt tālāk, lai būtu vēl labāk? To šajā reizē es devos noskaidrot.

Pēc garā, tumšā Latvijas rudens un ziemas perioda mans ķermenis vēl jutās kā iemidzis. Mani laikam bija pārņēmis visiem zināmais pavasara nogurums, kas negaidīti atnāk par spīti tam, ka ārā viss zied un plaukst, saules stari rotaļājas debesīs un krūmos čivina putni. Arī āda pēc ziemas jutās nogurusi, brīžiem likās, ka tā nemaz nav gatava sveikt Sauli.

Kā izrādījās, izskaidrojums ir vienkāršs – pavasara nogurumu un ādas neveselīgo izskatu izraisa vitamīnu trūkums organismā! Tāpat arī ādu ietekmējušas krasās temperatūras pārmaiņas – ziemā tā jau bija pieradusi pie aukstuma ārā un negaidīta siltuma iekštelpās. Šobrīd – jāpierod pie jauniem laikapstākļiem.

Turpinājumā pastāstīšu par dažādiem vitamīniem, kurus vajadzētu lietot, kā arī citiem veidiem, kas var palīdzēt atmodināt gan ķermeni, gan ādu, lai sagatavotu īsajai, tomēr neatkārtojamajai Latvijas vasarai!

Kad ierados pie dermatologa pirmoreiz ar sūdzībām par ādas apsārtumu un alerģisku izsitumu veidošanos, man tika noteikta aknes un ādas kserozes diagnoze. Saņēmu norādījumus pārtraukt piena produktu un cukura lietošanu, izslēdzot tos pavisam no savas ēdienkartes. Tāpat man tika izrakstīta īpaša recepte tinktūrai, kuru uzlikt uz apsārtušajām vietām.

Protams, vajadzēja sākt lietot arī atbilstošu kosmētiku. Tajā reizē ārsts nozīmēja vēl papildus 2 mēnešu cinka kūri. Savukārt man, ievērojot ārsta norādījumus, ādas problēmas pazuda mēneša laikā. Tas tikai apliecina, cik būtiski uzņemt veselīgu uzturu, kā arī izvairīties no vielām, kas ādai var radīt kairinājumu. Tiesa, šie produkti katram var atšķirties.

Šajā reizē, lai turpinātu uzlabot ādas veselības stāvokli, kā izrādījās, vajadzēja piemeklēt vēl citus atbilstošus vitamīnus, kurus ikdienā lietot. Kā vienu no būtiskākajiem vitamīniem ārsts minēja D vitamīnu. Šo vielu, atšķirībā no cietiem vitamīniem, organisms spēj sintezēt pats ādā saules UV staru ietekmē.

Tas nozīmē, ka pavasarī nav nekā labāka par agrām saules peldēm! Protams, ja saule vēl nelutina, palīdz arī aptiekās pieejamie D vitamīni. Te jāatceras, ka D vitamīns ir taukos šķīstošs, tādēļ kapsulas ar eļļu ir daudz efektīvākas par parastajām tabletēm. Arī man šajā reizē tika ieteikts D vitamīns kapsulās.

Tāpat ādu var palutināt ar dažādiem pīlingiem un skrubjiem, lai to attīrītu. Arī pēc skūšanās, ja uz ādas izveidojies apsārtums, var izmantot, piemēram, tējas koka skrubi. Tas arī bija viens no dermatologa ieteikumiem šajā reizē, vērtējot manu situāciju. No atmirušajām šūnām var atbrīvoties arī ar dažādiem augļskābes un mandeļskābes pīlingiem. Tiesa, jāizvēlas ādas tipam atbilstošs variants. To noteikt var palīdzēt dermatologs.

Man kā piemērotu kopšanas produktu dermatologs nozīmēja māla masku. Taču noteikti nevarēju izvēlēties beramo – tāda ādas stāvokli tikai pasliktinātu. Par ādas barošanu jāparūpējas no ārpuses, izvēloties atbilstošus krēmus, losjonus un kosmētiku. Vislabāk, piemēram, kosmētikas noņemšanai lietot micelāro ūdeni problemātiskas ādas gadījumā.

Tāpat arī aptiekās iespējams iegādāties tieši problemātiskai ādai domātu kosmētiku, tonālos krēmus. Āda noteikti novērtē atšķirību. Pēcāk vairs neesmu vēlējusies atgriezties pie citiem tonālajiem krēmiem, zinot, cik specializēts krēms ir patīkams, no tā neveidojas iekaisums. Nagu, matu un ādas veselībai var izvēlēties arī speciālus multivitamīnu krēmus.

Vērts likt aiz auss, ka dažādi vitamīni un uztura bagātinātāji ir ļoti vērtīgi organisma pilnvērtīgas darbības uzlabošanai. Var būt nepieciešami pat vairāki vitamīni, kurus uzņemt vienlaicīgi, lai uzlabotu veselību un ādas stāvokli. Par to, kādi vitamīni būtu vispiemērotākie, vislabāk konsultēties ar dermatologu, ģimenes ārstu vai farmaceitu.

Tajā pat laikā jāatceras, ka visa pamatā ir veselīgs un sabalansēts uzturs. Vitamīni ir būtisks papildinājums, taču veselība sākas šķīvī. Tāpēc noteikti jāmēģina izvairīties no paaugstināta cukura patēriņa, kā arī, cik ātri vien iespējams, jāiekļauj uzturā pirmos pavasara zaļumus, lai saņemtu vitamīnu devu arī no tiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *