Kas ir ātrie kredīti?

dabbler aizdevums

Pēdējā laikā arvien biežāk dzirdu apkārt reklāmas par ātrajiem kredītiem, kas sola aizdevumu saņemt ātri. Tā teikt – atbildi par kredīta piešķiršanu var iegūt vien 15 minūšu laikā, aizpildot pieteikumu darba laikā. Izdomāju iejusties izmeklētājas lomā un noskaidrot, kā tad īsti šie kredīti darbojas. Tiešām – tik ātri un vienkārši? Par šīs aizņemšanās iespējas plusiem un ēnas pusēm pastāstīšu raksta turpinājumā.

Kā izrādās, ātrie aizdevumi ir pieejami plašam sabiedrības lokam, tajā skaitā senioriem un jauniešiem. Vienīgi jāpievērš uzmanība konkrētās kompānijas noteiktajam vecuma ierobežojumam, citās šo kredītu iespējams saņemt vien sākot no 21 gada vecuma, piemēram.

Pieteikšanās šādam kredītam parasti notiek interneta vidē, tāpat arī atmaksa jāveic elektroniski. Tas ievērojami atvieglo nepieciešamā aizdevuma saņemšanas procesu – nav jāierodas klātienē, nav jāpilda garas veidlapas. Pavisam vienkārši no mājām – daži klikšķi no dīvāna un pēc dažām minūtēm nepieciešamā summa jau var būt kontā.

Man kā aizņemtam cilvēkam noteikti elektroniskā sistēma ir nozīmīgs faktors, kāpēc izvēlēties konkrētus pakalpojumus vai preces. Ja visu varu paveikt attālināti, viegli varu ietaupīt gan laiku, gan ieekonomēt ceļa izdevumus. Tas ir būtisks ātro kredītu pluss.

Pēc kredīta pieteikuma nosūtīšanas aizdevējs to izvērtē. Lēmums par kredīta piešķiršanu tiek nosūtīts uz mobilo tālruni . Un kā izrādās, tas patiešām notiek rekordīsā laikā – nauda norādītajā kontā var tikt uzskaitīta jau 15 minūšu, dažkārt – 30 minūšu laikā. Ja nauda vajadzīga steidzami, ātrais kredīts noteikti ir iespēja šo jautājumu atrisināt operatīvi.

Tomēr jāatceras, lai cik ērti pieejams būtu ātrais kredīts internetā, tā tomēr ir atbildība tāpat kā jebkuras citas kredītsaistības. Tādēļ pirms kredīta noformēšanas rūpīgi jāizvērtē aizdevuma  nepieciešamību un savas iespējas to atmaksāt. Nenoliedzami – jārēķinās arī ar procentu maksājumiem, kas nozīmē, ka tikšana pie ātras naudas kaut ko izmaksā.

Būtisks šādu aizdevumu pluss gan ir nereti piedāvātā iespēja, 1. reizi aizņemoties, kredītu saņemt bez papildus maksas. Respektīvi – atmaksā tieši tik, cik aizņēmies. Citviet tiek piedāvāta akcija, piemēram, nemaksāt procentus pirmos 3 mēnešus. Tādā gadījumā šāds kredīts var būt ļoti izdevīga iespēja iegūt vajadzīgos līdzekļus bez papildus izmaksām.

Mani gan uztrauc šādas “vieglās naudas” karuseļa radītais efekts – izvizinies vienreiz, ātri saņem vajadzīgo naudu un pēcāk gribas atkal! Izmantojot šo iespēju, noteikti jāieņem atbildīga aizņēmēja pozīcija, neaizmirstot par pārdomātu ikmēneša budžeta plānošanu. Lai nav tā, ka nepārdomātu finanšu pārvaldību noslēpj ātro kredītu vieglā pieejamība.

Tas, manuprāt, ir drošs drauds tiem, kas vēlas mēnesī iztērēt vairāk kā nopelna. Šajā gadījumā gan vispirms jāapzinās savu ienākumu apmērs un jāiemācās samazināt izdevumus. Ātrais kredīts var būt kā glābšanas riņķis gadījumos, ja nauda vajadzīga steidzami un neparedzētā kārtā. Tur nu noteikti nevaru nepiekrist.

Taču nevajadzētu izveidot par paradumu ikdienas tēriņiem nepieciešamos līdzekļus iegūt caur ātro kredītu aizņēmumiem. Jāatceras, ka arī šis aizdevums jāatmaksā, ik mēnesi veicot attiecīgas summas pārskaitījumu uz aizdevēja kontu. Tāpat jāiekļaujas noteiktajos termiņos, lai nebūtu jāmaksā papildus soda procenti.

Visprātīgāk katram gudras finanšu pārvaldības nolūkos izveidot savu “drošības spilvenu” – uzkrājumu neparedzētiem gadījumiem. Tam vajadzētu būt aptuveni 3 algu apmērā, lai zinātu, ka, piemēram, neparedzēta darba zaudējuma gadījumā spētu sevi nodrošināt. Tāpat šāds uzkrājums var noderēt, ja steidzami vajadzīgi līdzekļi negaidītā situācijā.

Izveidojot savu uzkrājumu, iespējams pašam kļūt par ātrā kredīta izsniedzēju sev – tādā gadījumā nu gan tas ir bez procentiem, turklāt atmaksu var veikt paša nospraustos termiņos. Uzkrājumu ērti var veikt, piemēram, krājkontā. Arī pati esmu šādu kontu atvērusi. Viens ir neparedzētiem gadījumiem, otrā – uzkrājumu veicu noteiktam mērķim.

Ātrais kredīts ir labs īstermiņa risinājums. Ilgtermiņā, manuprāt, katram jāiemācās pārvaldīt savas finanses. Uzkrājumu veidošana ir labākais veids, kā to iemācīties. Tas nozīmē spēt plānot savus izdevumus un atlicināt noteiktu algas daļu ieguldījumam uzkrājumos. Ja jāņem ātrais kredīts, ļoti iespējams, ka nav sabalansēta budžeta.

Kā izpētīju, ātrais kredīts piedāvā arī iespēju (līdzīgi kā lombardos) pagarināt aizdevuma atmaksas termiņu. Šī iespēja ir izmantojama, ja rodas kādi sarežģījumi ar aizdevuma atmaksu. Par attiecīgu samaksu var atlikt sava kredīta atmaksu par noteiktu termiņu. Šis termiņš parasti ir par 7, 14 vai 30 dienām. Tā ir nozīmīga priekšrocība – ne visur atmaksa ir tik elastīga.

Taču tam arī ir ēnas puses, jo tik pretimnākoša attieksme no aizdevēja kredītņēmējam var ļaut pārāk atslābt un aizmirst par spēju pārvaldīt savas finanses. Atkal var iešauties prātā doma, ka var jau patērēties, nesamaksāt noteiktajā laikā, maksāt vēlāk. Bet beigās pamatīga summa aiziet soda maksājumos. Un ko tikai par šiem soda procentiem nevarētu nopirkt!

Tiesa, līdzīgi kā ar komisijas maksu, arī pagarināšanas izmaksas ir tieši saistītas ar aizdevuma apjomu un pagarināšanas termiņu. Daudzi Latvijas ātro kredītu sniedzēji ir noteikuši limitu tam, cik reižu katrs klients vienam kredītam drīkst veikt pagarināšanu. Tas noteikti ierobežo bezatbildīgu kredīta atmaksu un nepārdomātu attieksmi pret budžeta plānošanu.

Taču tāpat tas ietver risku iedzīvoties papildus izdevumos par soda procentiem, kavējuma procentiem, utt. Lai tā nenotiktu, aizņēmējam rūpīgi jāpārdomā savas iespējas atmaksāt un jāsakārto savas finanses. Pirmkārt, jāpārskata sava bilance – lai tēriņu nav vairāk kā ieņēmumu. Tāpat jāizveido ieradums uzkrāt – tas nozīmē spēt katru mēnesi atlikt noteiktu summu.

Kopsavilkumā var teikt, ka ātrie aizdevumi ir ļoti izdevīgi daudzās situācijās. Kā jau to nosaukums vēsta, tie ir ļoti ātri un ērti saņemami. Viss, kas ir nepieciešams, ir internets un dažas minūtes, lai pieteiktos. Šo aizdevumu izskatīšana parasti neaizņem vairāk par 15 minūtēm, protams, piesakoties uzņēmuma darba laikā.

Arī pats aizdevums kontā var ienākt jau tuvāko minūšu laikā. Līdz ar to iespējams risināt situāciju maksimāli ātri un ērti, nenākas staigāt pa ofisiem un gaidīt kādas garas un nesaprotamas atbildes. Viss noris ļoti ātri un no neprasa īpašu piepūli.

Lai arī šie kredīti ir ļoti noderīgi, jāapzinās, ka tie nes arī lielus draudus. Šāds ērtums un ātrums var dot iespēju aizņemties neapdomīgi. Tas, savukārt, apdraud finansiālo stabilitāti, jo kredīts ir jāatgriež, neskatoties uz tā aizņemšanās iemesliem.

Iesaku izvērtēt savus naudas tērēšanas paradumus, sakārtot finanses un veidot uzkrājumus. Ja nu situācija spiež un ūdens mutē smeļas, ātrais kredīts var būt labs risinājums. Taču pirms kredītsaistību uzņemšanās rūpīgi jāapsver savas iespējas aizdevumu atmaksāt un pēc iespējas ātrāk pašam jāizveido savas rezerves, no kurām nākotnē paņemt šādās situācijās.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *