OCTA apdrošināšana tavam transportlīdzeklim

octa apdrosinasana tavam transportlidzeklim

Šodien diskutējām, vai gan varētu mēģināt ietaupīt, neiegādājoties OCTA polisi. Jo vai gan dažkārt negribas izbēgt no pienākumiem un atbildības? Vai gan laukos dzīvojot, tas maz ir vajadzīgs, ja uz veikalu sanāk aizbraukt reizi nedēļā? Varbūt var kaut kā izlavierēt šajā jautājumā.

Lai vai kā gribētos ietaupīt uz polises rēķina, tā vai tā nākas secināt, ka šī ir viena no pirmās nepieciešamības lietām līdztekus pilnai bākai, lai ar automašīnu varētu pārvietoties ielās. Ne vien tas aizsargā personīgo mantu un īpašumu, bet arī veicina atbildīgu braukšanu. Ja nav OCTA polises – var tikt piemērots sods, kā arī tas var rezultēties ar tiesību zaudēšanu.

Vai pārvietoties bez OCTA? Noteikti nē! Esmu par atbildīgu braukšanu. Un situācijā, ja tiek izraisīts negadījums, tieši apdrošināšanas sabiedrība ir tā, kas uzņemas finansiālo atbildību, lai kompensētu cietušās puses zaudējumus – gan jaunas automašīnas iegādi pilnīgas bojāejas gadījumā, gan izdevumus par ārstēšanu slimnīcā nopietnas traumas gadījumā.

Vai jebkad vajadzētu izbraukt no mājas bez OCTA? Vai jebkad tas varētu būt pieļaujams? Atbilde skan strikti – nē, nekad. Un tā kā no tā nekā nevar izvairīties, tad taupīšanas nolūkos vienīgais saprātīgais jautājums, ko uzdot, ir tikai un vienīgi par iespējām samazināt izdevumus. Par to, kā iegūt izdevīgāku polises cenu, pastāstīšu tālāk.

Kāpēc vajadzīga OCTA?

Šodien viena no mūsu meitiņām ļoti apvainojās, jo tētis samaksāja vairākus desmitus eiro par automašīnas polisi. Viņai likās netaisnīgi, ka tik liela naudas summa tiek tērēta netaustāmai apdrošināšanai – kur nu vēl ņemot vērā, ka tētis brauc tik prātīgi, līgani un labi. Viņa ieteica šo naudu labāk iztērēt Kinderolu iegādei.

Uzpūtusies un ērcīga par šo netaisnību, kuras dēļ nevar iegūt 40 Kinderolas, tomēr ziņkārība ņēma virsroku un arī viņa vienkārši gribēja zināt, kāpēc pasaule ir iekārtota tā, ka automašīnai vajadzīga apdrošināšana. Varbūt arī citiem polises ņēmējiem daudz labprātāk gribētos par šiem līdzekļiem iegādāties kādus citus labumus.

Bet varbūt vienkārši labāk jāizprot tās jēga, lai iegādājoties polisi, patiesi būtu apziņa, ka līdzekļi tiek ieguldīti nozīmīgā vērtībā. Bez šādas apziņas patiesi tā var likties tikai kā bezjēdzīga naudas šķērdēšana.

Šādas polises obligāta piespiedu iegāde ir visas sabiedrības, kā arī personīgajās interesēs. Visā Eiropas Savienībā ir noteikts, ka OCTA polise nepieciešama ikvienam mehāniskajam transportlīdzeklim, kas piedalās ceļu satiksmē un ir reģistrēts Ceļu satiksmes drošības direkcijā vai Valsts tehniskās uzraudzības aģentūrā.

OCTA jeb obligātā civiltiesiskā apdrošināšana tiek veikta saskaņā ar Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likumu. Latvijā reģistrētam transportlīdzeklim tā ir derīga visā Eiropas Ekonomiskajā zonā un Šveicē. Izklausās pat ļoti nopietni, vai ne? Un tā arī ir.

OCTA nepieciešama gadījumos, ja transportlīdzekļa vadītāja vainas dēļ noticis ceļu satiksmes negadījums un bojāts citas personas īpašums vai veselība. Tad zaudējumus sedz apdrošināšanas kompānija, nevis pats vainīgais autovadītājs. Vai gan labāk nav iegādāties polisi par dažiem desmitiem eiro nekā vēlāk segt astronomiskus izdevumus pašam?

Braukšana bez polises var nozīmēt lielus zaudējumus. Ja nu par nodarītajiem bojājumiem nav iespējams samaksāt, tad vēl atliek tiesa, atteikšanās no savas dzīvesvietas, lai nodrošinātu nepieciešamo summu cietušajai pusei. Un tad var sanākt palikt bez Kinderolas uz vairākiem gadiem.

Kur iegādāties OCTA polisi?

OCTA apdrošināšanu piedāvā noformēt gandrīz visas apdrošināšanas kompānijas, kādas vien zināmas Latvijā. Tāpat aizvien populārāka kļūst OCTA iegāde internetā – daži klikšķi un ērtāk, vieglāk un lētāk var iegādāties polisi savam auto uz 3, 6, 9 vai 12 mēnešiem. Online pieejami dažādi kalkulatori, kas ļauj pārskatīt un aprēķināt dažādu apdrošināšanas kompāniju piedāvājumus vienlaicīgi.

Savstarpēji salīdzinot piedāvājumus, var izvēlēties cenas ziņā pievilcīgāko risinājumu. Noteiktumi un apdrošināšanas polises nodrošinājums nemainās, tāpēc šajā gadījumā nav vērts izvēlēties dārgāku polisi – komplektā nenāk nekādi papildus apdrošinātie riski. Tātad – vienīgais kritērijs, izvēloties šo apdrošināšanu, ir cena – tai jābūt viszemākajai.

Kādus zaudējumus sedz OCTA?

Kā tas paredzēts likumā, OCTA sedz zaudējumus, kas nodarīti trešajai personai – transportlīdzeklim vai tā vadītājam. Tiek segti zaudējumi, kas nodarīti gan mantai, gan personas veselībai. Tiek atmaksāti izdevumi par transportlīdzekļa bojājumiem, pilnīgs zudumu, evakuāciju no negadījuma vietas, kaitējumu videi vai ēkām, būvēm un ceļiem

Kā arī tiek atlīdzināti zaudējumi par cietušā nogādāšanu slimnīcā, uzturēšanās izmaksām ārstniecības iestādē, cietušā kopšanu, ārstniecības līdzekļu iegādi, ar ārstēšanos saistītie izdevumi un nepieciešamības gadījumā protezēšanas un tehnisko palīglīdzekļu iegāde.

Tāpat OCTA polise kompensē darbspējas zudumu un atlīdzina tās dēļ radušos nesaņemtos ienākumus, kā arī paredz kompensāciju apgādnieka nāves gadījumā. Tiek atlīdzināts arī morālais kaitējums, kas saistīts ar cietušā fiziskām traumām, sakropļojumu, invaliditātes iestāšanos.

Viss augstākminētais atrunāts OCTA likumā, ar kuru būtu nepieciešams iepazīties ikvienam transportlīdzekļa vadītājam. Tur norādītas visas autovadītāja tiesības, pienākumi un zaudējumu regulēšanas kārtība.

Kāds ir sods braucot bez OCTA?

Braucot ar transportlīdzekli bez OCTA polises, tā vadītāju sagaida sods. Saskaņā ar administratīvo pārkāpumu kodeksu, likumdošanā paredzēts, ka administratīvais sods var būt līdz 114 EUR apmērā, kā arī tiek piešķirti soda punkti.

Gadījumos, ja ceļu satiksmes negadījumu izraisa transportlīdzeklis, kas nav apdrošināts ar OCTA, visus zaudējumus, kas radušies, sedz vainīgais auto īpašnieks pats.

Kā iegādāties lētāku OCTA?

Lai atrastu visizdevīgāko piedāvājumu, jāsalīdzina dažādu polišu izmaksas pie atšķirīgiem apdrošinātājiem. Savukārt, lai visi apdrošinātāji būtu ieinteresēti piešķirt polisi ar atlaidi, visnozīmīgākais ir BONUS MALUS klase, kas nosaka, kādā riska pakāpē kompānija ievieto apdrošināšanas polises ņēmēju.

Tiem, kas brauc apdomīgi, nepelna soda punktus, tiek piešķirta BONUS klase. Tas arī nozīmē zemākus izdevumus par polisi. Tāpēc labākais veids, kā ietaupīt, ir sekošana ceļu satiksmes noteikumiem un neiekļūšanas ceļu satiksmes negadījumos.

Vairāk par apdrošināšanas pakalpojumiem privātpersonām compensa.lv.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *