Profesionala periodiska apmaciba, kods 95

Kategorija kods 95 – kā iegūt?

ES direktīva, kura paredz, ka profesionāliem transporta līdzekļu vadītājiem vadītāja apliecībā jāiegūst ieraksts kods 95, tiek ieviesta, lai paaugstinātu profesionālo vadītāju kvalifikāciju un nodalītu profesionālos vadītājus no neprofesionāliem.

Direktīva attiecas uz ES pilsoņiem un trešo valstu pilsoņiem, kas strādā ES dalībvalstīs reģistrētos uzņēmumos un veic komerciālos pārvadājumus ar D1, D1E, D, DE vai C1, C1E, C, CE kategorijas transportlīdzekļiem.

Transportlīdzekļu vadītājiem, kas D1, D1E, D, DE kategoriju kvalifikāciju ieguva no 2008. gada 10. septembra vai C1, C1E, C, CE kategorijas kvalifikāciju no 2009. gada 10. septembra, lai veiktu komerciālos pārvadājumus ir jānokārto sākotnējie profesionālās kvalifikācijas eksāmeni.

Tas attiecas arī uz manu vīru. Viņš strādā loģistikas uzņēmumā un pārvalda maršrutu plānošanu. Taču dažkārt arī viņam jāsēžas pie stūres. Arī viņam nesen aktualizējās jautājums par kods 95. Savukārt mani ieinteresēja, kas gan kods 95 tāds ir un kāpēc tas vajadzīgs. Par to, ko uzzināju, pastāstīšu turpinājumā – lai arī pārējie interesenti iegūtu vajadzīgās atbildes.

Kas ir kods 95?

Profesionālā kategorija nodrošina tiesības turpināt veikt algota C un D kategorijas transportlīdzekļa vadītāja darbu un 95 kods apliecina arī attiecīgās kategorijas transportlīdzekļa vadītāja profesionālās zināšanas. Katram profesionālam vadītājam pirms vadītāja apliecības maiņas ir jāiziet profesionālā periodiskā apmācība.

Vadītāja apliecības ar ierakstu par profesionālajām zināšanām derīguma termiņš ir 5 gadi. Piecu gadu periodā vadītājam jāveic regulārā apmācība, kuras ilgums ir 35 akadēmiskās stundas. Pēc periodiskās apmācības tiek izsniegts attiecīgs sertifikāts.

Kā iegūt kategoriju kods 95?

Eksāmenus var mēģināt kārtot arī bez iepriekšējas apmācības, taču nekāda speciāla literatūra par 95 kods tēmām nav izdota, bet jautājumi eksāmenā ir pietiekami sarežģīti.

Latvijā pašmācībai nav noteikts mācību stundu skaits ne teorētiskajām nodarbībām, ne praktiskajai braukšanai, toties pārējās Eiropas valstīs, lai iegūtu profesionālo autovadītāja kvalifikāciju (95 kods), teorija ir jāmācās 280 stundas, veselu pusgadu. Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) jānokārto sekojošie teorētisko zināšanu eksāmeni:

  • Atbilstošās kategorijas teorētiskais eksāmens ceļu satiksmes noteikumos ( 35 jautājumi 30 min 3 pieļaujamās kļūdas);
  • Atbilstošās kategorijas teorētiskais eksāmens profesionālajos jautājumos (45 jautājumi 60 min 5 pieļaujamās kļūdas);

Papildus CSDD jākārto praktiskais eksāmens, kurš sastāv no trīs etapiem:

  • Tiek uzdoti trīs jautājumi par transportlīdzekļa uzbūvi, aprīkojumu, kravas stiprināšanu;
  • Figūru izpildes;
  • Braukšanas ceļu satiksmē vismaz 90 minūtes.

Kods 95 eksāmenu specifika

Atšķirība starp parasto un profesionālo eksāmenu ir tā, ka personai ir jākārto divi teorijas eksāmeni – par satiksmes drošību un par profesionālām lietām, kur ir 45 specifiski jautājumi. Atšķirīgs ir arī braukšanas eksāmens – tas ilgst pusotru stundu ceļu satiksmē un ir divreiz garāks par parasto eksāmenu.

Vēl pusstundas laikā ir jāpastāsta par transportlīdzekli, tā uzbūvi, apsekošanu, ergonomiku, kā viņš nostiprinās kravu. Pastāv arī iespēja, ka šoferis vispirms nokārto C eksāmenu un pēc tam nāk kārtot profesionālo, lai iegūtu 95. kodu, bet tad ir jākārto divi braukšanas eksāmeni.

Cik izmaksā kods 95 kategorijas iegūšana?

Kursa 95 kods cenu veido CSDD un izvēlētās autoskolas izmaksas. Kārtojot CSDD eksāmenu, jārēķinās ar šādiem izdevumiem:

  • Valsts teorijas eksāmens: 12.63 EUR
  • Valsts braukšanas eksāmens ar autoskolas auto: 32.03 EUR
  • Valsts braukšanas eksāmens ar CSDD auto C kategorija ( ja vajadzīgs): 99.27 EUR
  • Valsts braukšanas eksāmens ar CSDD auto CE kategorija (ja vajadzīgs): 117.04 EUR
  • Tiesību izsniegšana: 22.05 EUR

Vīrs izvēlējās apmācībām Presto autoskolu. Tā pēc statistikas datiem ir Latvijas TOP autoskola – kursanti uzrāda daudz labāku sniegumu kā citviet un lielāks procents audzēkņu sasniedz mērķi par tiesību iegūšanu. Arī mans vīrs eksāmenus nokārtoja ar pirmo reizi. Protams, viņš ir apķērīgs un gudrs, kā arī rūpīgi tam gatavojās. Bet arī apmācībām ir izšķiroša loma.

Lai vai kā, lai pēc iespējas atvieglotu tiesību iegūšanas procesu, vērts izvēlēties autoskolu, kas uzrāda labus rezultātus. Mūsu ģimenē iesakām Presto! Pieteikties apmācībām var autoskolas mājaslapā, lai profesionālā periodiskā apmācība tiktu izieta sekmīgi un bez liekām raizēm.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *