Kā radās ātrie kredīti?

cūciņa ar naudu

Šad tad ātro kredītu tēma uzpeld sarunās ar draugiem. Tā kā tie izpelnījušies lielu popularitāti un jau par tiem runājam pat pie pusdienu galda, sāku domāt – kā gan līdz šādam aizdevuma veidam Latvija nonāca? Kopš kura laika gan radio skan sauklis “Atdod tik, cik aizņēmies”?

Pati neesmu izmantojusi vilinošo iespēju pie nepieciešamās summas tikt ātri un vienkārši ar ātrā kredīta palīdzību, bez papīru darbiem un ķīlas. Esmu vairāk budžeta plānotāja tips, kas cenšas nepieciešamos līdzekļus pacietīgi iekrāt. Lai vai kā – ir situācijas, kad tas noteikti var palīdzēt.

Iespēja saņemt naudu dažu minūšu laikā ir ļoti kārdinošs piedāvājums. Ātro kredītu nozare ir attīstījusies un šobrīd ir tik daudz nebanku aizdevēji, kuri piedāvā šo pakalpojumu, ka grūti jau izšķirties, kurš starp visiem ir tīkamākais vai labākais.

Tomēr arī ātro kredītu nozarei ir sava vēsture. Kā izrādās, Latvijā ātros kredītus var noformēt nepilnus 10 gadus. Par to, kas šajā laikā piedzīvots un mainījies nozarē, pastāstīšu tālāk. Un, galvenais, atbildēšu uz jautājumu – vai izvēlēties nebanku aizdevēju ātros kredītus ir droši?

ferratum-logo

Kad Latvijā ienāca ātrie kredīti?

Latvijā ātro kredītu pirmsākumi meklējami 2007. gadā aprīlī, kad skandināvu uzņēmums Ferratum sāka piedāvāt noformēt ātros kredītus. Tas bija kā starta signāls lielam un spēcīgam vilnim, kurš mūs ir aizvedis līdz mūsdienu ātro kredītu iespējām.

Pirms ātro kredītu ieviešanas cilvēkiem bija iespēja izmantot lombardu iespējas un no 2005. gada līdz 2008.gadam GE MONEY piedāvāja saņemt īstermiņa aizdevumus visās Latvijas Pasta nodaļās. Šo aizdevumu bija nepieciešams formēt stundu. Šodien aizdevuma izsniegšana ātrajos kredītos prasa vien 15 minūtes, ja pieteikums saņemts darba laikā.

Kas ātro kredītu nozari noveda līdz krīzei?

2007. gadā netika regulēta aizdevēju darbība un tika izsniegti ātrie kredīti visiem, kuri to gribēja un bija optimisti par savām iespējām tos atmaksāt, – tieši tas arī bija galvenais iemesls, kāpēc vēlāk tas noveda pie krīzes un pārmaiņām ātro kredītu nozarē.

Iespēja vienkārši reģistrēt savu uzņēmumu un plašā nepieciešamība pēc šāda veida aizdevuma, īpaši ņemot vērā to, ka šis laiks vispārēji bija ekonomiskās krīzes laiks, izraisīja ātro kredītu izsniedzēju strauju pieaugumu, tas bija uzplaukuma BUMS nozarē. Šajā laikā izveidojās daudzi nebanku uzņēmumi

Protams, daudziem šāda iespēja tikt pie ātras naudas bija vilinoša, bet ar atmaksas iespējām bija daudz sliktāk. Tas, protams, noveda pie parādu piedziņas un daudziem vajadzēja izmantot lombarda iespējas, lai atmaksātu saņemto kredītu. Klientu maksātspēja netika izvērtēta, bet ātro kredītu varēja saņemt ātri.

Kā krīze izmainīja ātro kredītu nozari?

Lai iegrožotu un varētu labāk pasargāt klientus no ātro kredītu aizdevējiem, 2010. gadā tika noteikts, ka kreditoriem ir jāiegādājas speciāla licence 50 000 latu vērtībā, lai varētu turpināt izsniegt ātros kredītus. Un, lai pagarinātu licenci, bija jāmaksā 10 000 latu.

Daudzi mazie kreditori nespēja atļauties licenci un beidza savu darbību. Kā arī licence uzlika noteiktus noteikumus pret klientiem un netaisnīgas darbības gadījumā šo licenci varēja arī atņemt. Šis ļāva klientiem saņemt ātros kredītus daudz drošāk. Tas izmainīja nozari un tika izstrādāts šo iestāžu darbību regulējošs kodekss.

Vai ātrie kredīti mūsdienās ir droši?

Ņemot vērā, ka ātro kredītu nozare tiek kontrolēta, visi izvirzītie noteikumi to padarījuši par tādu, kādu to pazīstam šodien. Ātro kredītu vēsture nav nemaz tik sena, bet ir piedzīvojusi lielas pārmaiņas un tiek pārraudzīta tā, lai cilvēki, kuri saņemt ātros kredītus, būtu aizsargāti un aizdevēji nevarētu darboties patvaļīgi.

Turklāt šo iestāžu darbība netiek pārraudzīta vien valstiskā mērogā. Eiropas Komisija 2012. gadā pārskatīja kreditoru mājas lapas un uzlaboja tur esošo informāciju, lai cilvēki netiktu maldināti. Mūsdienās kreditori strādā pēc izstrādātiem iekšējiem ētikas kodeksiem.

Šobrīd licence ir izsniegta 41 nebanku uzņēmumam, kuri ir apvienojušies Latvijas ātro kredītu devēju asociācijā. Šī asociācija uzliek saviem biedriem attiekties pret klientiem pēc noteiktiem standartiem un nodrošina veselīgu konkurenci. Latvijas ātro kredītu devēju asociācija tika izveidota 2011. gada februārī un tajā laikā tā apvienoja 10 ātro kredītu izsniedzējus.

Vārdu sakot, šodien izvēlēties ātro kredītu aizdevumu ir drošāk kā jebkad, šo kredītdevēju darbību nosaka stingras, vienotas, ar likumu noteiktas vadlīnijas, kas pasargā klientu tiesības. Kā ar visiem kredītiem, arī ātrais kredīts jebkurā gadījumā uzliek kredītsaistības, tāpēc jāizvērtē savas iespējas kredītu atmaksāt un jāaizņemas atbildīgi.

Salīdzināt dažādus ātro kredītu aizdevēju piedāvājumus var šeit.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *