6 iemesli, kādēļ mājas jumtam izvēlēties betona dakstiņus

betona dakstiņi

Nesen vecvecāku mājās kopīgā radu sanākšanā nolēmām, ka vajadzētu vasarnīcai nomainīt jumtu. Pie šī secinājuma nonācām tāpēc, ka nu jau jumts savus 40 gadus nokalpojis, turklāt – būvniecība noritēja padomju laikos, kad, iespējams, tik viegli pie kvalitatīviem celtniecības materiāliem tikt nevarēja.

Uzsākām ierasto diskusiju pie pusdienu galda, izskatot dažādus variantus, lai saprastu, kāds jumta segums būtu vispiemērotākais. Vectēvs gan nopurināja galvu, ka nav ko dzīt muļķi un lai viss stāv kā stāvējis. Jaunākā paaudze gan atkāpties nevēlējās – tā kā vasaras pie vecevecākiem mīlam pavadīt visi un ciemos aicinām arī draugus, noteikti vēlējāmies, lai par māju rastos patīkamākais no iespaidiem.

Māju cēla pats vectētiņš, tādēļ tā visiem jo sevišķi nozīmīga un mīļa. Turklāt viņam piederēja gala vārds, bet sākumā nekā viņš nebija pierunājams nomainīt jumtu, kuru reiz bija nedēļām ilgi cēlis. Beigu beigās gan vienojāmies, ka arī jauno jumtu varam uzlikt paši un lai tik ģimenes vīrieši ķeras pie darba. Ja jau paši, tad paši – vectēvs šādam darījumam galu galā piekrita.

Pēc karstām diskusijām nonācām pie betona dakstiņu jumta izvēles. Ne vien tas izskata ziņā deva iespēju panākt mums vizuāli vēlamo, mājīgas lauku mājas efektu, bet tam piemīt vēl daudzas citas, ikvienam mājas saimniekam būtiskas priekšrocības. Par to, kādas tās ir, pastāstīšu turpinājumā.

Ilgs kalpošanas laiks

Betona dakstiņi izceļas ar ilgu kalpošanas laiku – līdz pat 50 un vairāk gadiem. Dakstiņi ir ļoti izturīgi, ugunsdroši, turklāt ilgstoši saglabā arī savas vizuālās īpašības. Tomēr, jāpievērš uzmanība dakstiņu ražotājam. Ne visi tirgū pieejamie dakstiņi ir vienlīdzīgas kvalitātes. Tā kā vectēvs māju cēla bērniem un bērnu bērniem, tad noteikti vēlējāmies, lai arī nākamās paaudzes varētu priecāties par mūsu ieguldījumu.

Pievilcīgs vizuālais izskats

Lai saglabātu mūsu vasarnīcas šarmu, vizuālā jumta pievilcībai nenoliedzami piešķīrām prioritāru nozīmi. Par labu šī jumta seguma veidam ļāva izšķirties tieši dakstiņu vizuālais izskats – dakstiņi piešķir eleganci ikvienai ēkai, turklāt laika gaitā tie savu pievilcību nezaudē. Patiesībā tieši otrādi – ar laiku dakstiņi kļūst tikai krāšņāki. Kā saka – dakstiņi noveco cēli.

Augsts komforta līmenis

Betona dakstiņi nodrošina labu gaisa cirkulāciju, turklāt neuzkarst pat ļoti karstā laikā. Šis jumta segums nodrošina optimālu gaisa temperatūru telpās jebkurā gadalaikā un dažādos laika apstākļos. Mūsu gadījumā gan vasarnīcā pavadām laiku tikai siltajā sezonā, sākot no pavasara līdz septembra beigām – bet visnotaļ arī šajā laikā būtiski, lai telpās uzturēties būtu patīkami un gaiss nebūtu sastāvējies.

Būtiski, ka dakstiņi ir troksni slāpējoši – tas nozīmē, ka mājas augšējos stāvos būs kluss arī negaisa un krusas laikā. Mūsu sunim tas katrā ziņā ļaus dusēt mierīgāk. Šis ir ideāli piemērots jumta seguma materiāls tādām mājām kā mūsējā, kur bēniņi tiek izmantoti kā dzīvojamā zona.

Vienkārša apkope

Tā kā visiem lauku māju patīk izmantot apkopei, tad šis visnotaļ ietilpa svarīgo jautājumu kategorijā, jo turpmākos gadus noteikti neplānojām atgriezties pie jumta jautājumiem.

Betona dakstiņu jumts neprasa sarežģītu un laikietilpīgu apkopi. Jāparūpējas vien par regulāru ūdens notekcauruļu tīrīšanu (kā tas, starp citu, ir ar visiem jumtiem) un jumta seguma atbrīvošanu no lapām, zariem un citiem netīrumiem. Par laimi mūsu mājai tuvumā nav neviena lielāka koka, kas varētu jumtu izdaiļot savām lapu rotām. Tā ka – pat nopietni tīrīšanas darbi mūsu gadījumā atkrita.

Būtiski arī – ja tiek atklāts, ka kāds dakstiņš ir bojāts, to var vienkārši nomainīt, neaiztiekot pārējo jumta segumu. Nu, tas tā – labi ar to rēķināties, ja nu kāda stiprāka negaisa iespaidā daži dakstiņi aizlido.

Plaša izvēle

Mūsdienās pieejams plašs betona dakstiņu klāsts – dažādās krāsās, formās un profilos. Tādā veidā dakstiņus var pielāgot dažādām jumtu konstrukcijām, ēku stilistikai un namu īpašnieku gaumei. Tā kā mums ir netradicionālas formas jumts, tad noteikti šis bija būtisks jautājums, lai būtu pārliecība, ka viss turēsies savās vietās kā nākas.

Ieklāšana jebkuros laika apstākļos

Vēl viena dakstiņu priekšrocība – šāda veida jumta segumu var ieklāt jebkuros laika apstākļos – ne tikai vasarā, bet arī ziemā. Tieši tā iemesla dēļ, ka tie nepakļaujas temperatūras svārstībām, kā tas ir ar, piemēram,  līmējamajiem bitumena un kausējamiem jumtu materiāliem. Tā ka ja mūsu vīrieši vasaru noslinkotu, varētu rēķināties, ka arī rudenī nekādu atrunu nebūtu un varētu dzīt pie darba.

Nu jau jumts mūsu vasarnīcā nomainīts un glauni mirdz starp pārējiem ciema jumtiem savā romantiskajā, senatnīgajā dakstiņu pievilcībā. Arī jaunākās paaudzes vīrieši, gluži kā vectēvs, izrādījās čakli strādnieki un veltīja dažas nedēļas, lai starp visiem darbiem pamanītos jumtu ieriktēt. Vectēvs, protams, no pirmā stāva nemitējās dot vērtīgus norādījumus un rūpīgi sekoja darba gaitai.

Tā ka jumta nomaiņa izvērtās arī par kvalitatīvu, ģimeni vienojošu pasākumu. Kopumā varu teikt, ka betona dakstiņi ir lieliska izvēle tiem, kas novērtē kvalitāti, drošību un prestižu. Turklāt – mūsdienās tie pieejami par gana saprātīgu cenu. Mūsu gadījumā, sadalot starp vairāku ģimeņu un mazbērnu galviņām, individuālās izmaksas nemaz nesanāca tik augstas. Taču tagad visiem prieks skatīties. 

*rakstā izmantota informācija no monier.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *