Uztura bagātinātāji – mīts vai nepieciešamība cilvēka organismam?
Arvien vairāk apzinos, cik būtisku lomu ikdienas dzīves ritmā ieņem veselīgs un sabalansēts uzturs, lai saglabātu labu pašsajūtu un veselību. Ne vien tas ietekmē enerģijas līmeni, bet arī atspoguļojas ārējā izskatā un ādas stāvoklī. Arvien jauni zinātniskie pētījumi piedāvā visdažādākos uztura bagātinātājus, lai palīdzētu vēl veiksmīgāk rūpēties par organismu un nodrošinātu to ar nepieciešamajām vielām un vitamīnu rezervēm.
Jāteic, ka tas viss tiek pasniegts pamatīgā mārketinga un reklāmu mērcē. Man radās jautājums – vai uztura bagātinātāji patiešām nepieciešami manam organismam? Šoreiz smalkāk pastāstīšu par šo jautājumu un iegūtajām atbildēm.
Kā noskaidroju, par uztura bagātinātājiem veikti neskaitāmi zinātniski pētījumi, un lielākā daļa rezultātu liecina, ka tiem patiešām ir pozitīva ietekme uz cilvēku veselību. Protams, reklāmās tiek attēlota visai pārspīlēta iedarbība, un tomēr vajadzētu atcerēties arī tekstu, kas rakstīts uz jebkura uztura bagātinātāja iepakojuma – “Uztura bagātinātāji nevar aizstāt pilnvērtīgu uzturu”!
Bieži vien, mārketinga apdullināti, sagaidām brīnumainu veselības uzlabošanos, tomēr patiesība ir, ka bez pamata diētas izmaiņām diez vai kāds liels efekts ir sagaidāms. Īsumā sakot – nevar sagaidīt, ka pie dienišķā burgera iedzerot zivju eļļu, kļūsi daudz veselīgāks.
Tāpēc jau arī tos sauc par uztura bagātinātājiem. Tā ir kā piedeva, nevis veselīga uztura pamats. Vienmēr noteikti jāsāk ar savu ēšanas paradumu sakārtošanu. Nākamais solis ir atrast piemērotus uztura bagātinātājus vai vitamīnus, kas nepieciešami katra individuālajā situācijā.
Arī paši uztura bagātinātājus pētošie un ražojošie pētnieki nekādā veidā nemēģina apgalvot, ka viņu produkts ir kāds brīnumains līdzeklis, kas atrisinās visas veselības problēmas. Tomēr, savienojumā ar pareizu diētu un sportiskām aktivitātēm, uztura bagātinātāji noteikti var krietni uzlabot vispārējo fizisko stāvokli un labsajūtu.
Šķiet, ka tieši tagad, pavasarī, kad daudzus, tajā skaitā arī mani, nomāc tā sauktais pavasara nogurums (kas izpaužas kā apātija un viegla aizkaitināmība), uztura bagātinātāji un vitamīni varētu būt visnoderīgākie, jo palīdz atgūt nepieciešamos vitamīnus.
Kā izrādās, gadalaiku maiņā nogurumu visbiežāk izraisa tieši vitamīnu un uzturvielu trūkums. Tam, savukārt, par pamatu ir ēdienkartes izmaiņas ziemā – mazāk svaigu augļu un dārzeņu, kā rezultātā organismam lielā mērā ziemā nākas patērēt vasaras laikā uzkrātās vitamīnu un minerālvielu rezerves. Tādēļ būtiski atgūt vajadzīgās uzturvielas un tādējādi – spēkus.
Tomēr nevajadzētu pakļauties reklāmu spēkam un lietot visu pēc kārtas. Vismaz pie šāda secinājuma nonācu, konsultējoties ar savu ārstu vai dietologu. Jo katram nepieciešams izvēlēties tieši tos vitamīnus vai uztura bagātinātājus, kas ķermenim nepieciešami. Pie ģimenes ārsta var veikt arī atbilstošas analīzes un noskaidrot, kā trūkst organismā.
Manuprāt, ir patiešām svarīgi lietot to, kas ķermenim noteiktajā brīdī visvairāk vajadzīgs, nevis to, ko visvairāk rāda zilajos ekrānos vai reklamē internetā. Tāpat noteikti vērts konsultēties par vispārējām izmaiņām diētā, lai lietotie uztura bagātinātāji pēc iespējas efektīvāk uzsūktos organismā un dotu maksimālu efektu.
Pārbaudītus uztura bagātinātājus var izvēlēties šeit. Pēc ārsta konsultācijas parasti nepieciešamos vitamīnus vai uztura bagātinātājus izvēlos tiešsaistē, jo dodu priekšroku attālinātam aptiekas apmeklējumam nevis iepērkos klātienē.
Tāpat vēl vēlos atzīmēt, ka noteikti jādomā par to, kā uztura bagātinātāji uzsūksies – pretējā gadījumā tā būs vien naudas kaisīšana! Daudzi uztura bagātinātāji jādzer noteiktos laikus pirms vai pēc maltītes, pat maltītes laikā, tāpat jāievēro vēl dažādi citi nosacījumi.
Tāpēc vēlos aicināt iepazīties ar produktu, ko lieto, un lietot to pareizi! Noteikti nevajadzētu aizmirst konsultēties ar ārstu, kas nozīmēs katrā individuālajā situācijā nepieciešamos uztura bagātinātājus vai vitamīnus.