Kā izvēlēties dāvanu?

zaļa dāvana

Ar brīnišķīgu dāvanu gribas pārsteigt ikkatru mīļo un tuvo jubilāru viņa īpašajos svētkos. Lai arī saka, ka dāvinātam zirgam zobos neskatās, tas tomēr ir izteiciens, kas ietver sevī viena kārtīga slinkummaisa mentalitāti – otram jāņem par labu jebkas, kaut dāvana būtu pasniegta kaut kā ar kāju iesaiņota. Nevīžīgas dāvanas nav patīkami saņemt, tās nav lieliskas.

Lai izprastu, kas ir lieliska dāvana, vēlos sākt ar pretpolu metodi – vispirms nonākt pie secinājuma, kas lieliska dāvana nav, jebšu kāda ir pavisam slikta dāvana. Lai apsveiktu otru veidā, kas liek justies mīlētam, lolotam, iepriecinātam, vispirms jau jācenšas izvairīties pieļaut kļūdu pasniegt dāvanu, kas raisa tieši pretējās emocijas.

Kas ir slikta dāvana?

Dažkārt tiek pasniegtas pavisam nepārdomātas dāvanas. Bet slinkais dāvanas sniedzējs tikai nopūšas un kārtīgi noelšas kā pēc viena kārtīga 20 km maratona skrējiena, atviegloti uzelpojot – pienākums ir paveikts un par šo visu apgrūtinājumu beidzot var aizmirst

Vārdu sakot, pirmā sliktas dāvanas pazīme ir neapzinātā vēlme nemaz dāvanu nepasniegt un netērēt tam laiku. Ja tik maz piedomāts pie saņēmēja vai par to piedomāt nemaz nav vēlmes, tad labāk nedāvināt neko, un godīgi paskaidrot jubilāram savas šā brīža sajūtas. Tad varbūt vienkārši var atnest cienastam kādu iecienītu gardumu vai vīnu. Tā būs labāk.

Manuprāt, tāpat kā nonākot noteiktā vidē, var sajust tā saucamos good vai bad vibes, arī pasniegtā dāvana sevī nes noteiktu enerģiju. Ja tās iegādes un izvēles process sapildīts ar mīļumu, tas ir sajūtams. Savukārt, ja dāvana izvēlēta gražojoties par kārtējiem liekajiem izdevumiem vai tā iegādāta stresainā noskaņojumā – tieši to pašu izjūt arī dāvanas saņēmējs.

Bet vai šāds emocionālais dāvanas saturs ir tas, ko pelnījis dāvanas saņēmējs? Noteikti nē. Jo saņēmējs mīl priecīgu devēju. Devēju, kas neko negaida pretī, devēju, kas nešķendējas par to, cik grūti bija ko izvēlēties. Devēju, kuram ir prieks dāvināt. Jo tas tiek darīts nevis aiz pienākuma, bet tas dzimis aiz siltām jūtām un mīlestības.

Saņemot apsveikumu vai dāvanu, var just, cik ļoti otrs pacenties, vai no sirds vēlējies apsveikt saņēmēju. Uzdāvināts var būt arī kāds pavisam mazs nieciņš – taču ja tas ir tieši tas mazais sadzīves sīkums, par kuru draugs tik bieži činkstējis, ka vēlas, bet nekādīgi nesanāk to atrast vai iegādāties, tad tā var būt vismīļākā un jaukākā dāvana, par kuru otrs būs patiesi priecīgs.

Otra sliktas dāvanas iezīme ir bezvērtīgums, un nepārdomāta dāvana ir tieši tāda. Pasniegtai dāvanai, protams, nav jāizmaksā dārgi. Taču tai tomēr jābūt vērtīgai – ja nav lielas mantiskās vērtības, tad tai var būt nostalģiska vai emocionālā vērtība, Šī dāvana var nozīmēt kaut ko saņēmējam vai saistīties ar dāvinātāja un saņēmēja kopīgajiem pārdzīvojumiem.

Tajā pat laikā arī dāvana, kurai ir tikai materiālā vērtība, var būt tukša un radīt vilšanos. Ja laika trūkums attiecībās radījis atsvešinātības sajūtu, tad dārgi briljanti vai ekskluzīvi rokas pulksteņi neaizvietos kvalitatīvi pavadītu laiku kopā, siltu klātbūtni un ieskatīšanos acīs. Pārāk dārga dāvana situācijās, ja attiecības ir vēsas, tikai pastiprina aukstuma izjūtu.

Nepārdomātas dāvanas piemērs

Esmu bijusi gan situācijā, kad rūpīgi neesmu apsvērusi, ko pasniegt otram, un dāvanu esmu izvēlējusies lielā steigā vai pirmajā veikalā, kas gadījās ceļā, gan saņēmusi dāvanu, kas raisa vilšanos – un tad to esmu mēģinājusi apslēpt ar vieglu smaidu, atceroties teicienu par zirgu un dāvinātāju.

Tiesa, šāda pieredze, no iesaiņojuma izņemot dāvanu, kura nav nedz vajadzīga, nedz man patīk, liek domāt par to, cik maz dāvinātājs iedziļinājies un cik maz mani pazīst. Tā piemēram, reiz man tika uzdāvināts salīdzinoši lēts ķermeņa kopšanas komplekts no Drogas – dušas želeja, skrubis, varbūt kāds roku krēms.

Varbūt kādam šī dāvana sagādātu pat prieku. Taču ne man. Jo es neizmantoju šādus līdzekļus. Iegādājos tikai dermatologa nozīmētus skaistumkopšanas produktus, jo manai ādai nepieciešams izmantot specializētus līdzekļus, lai nerastos izsitumi un apsārtums.

Kādu citu reizi, savukārt, dāvanā saņēmu 3 krūšturus un apakšveļas biksītes. Ja tās būtu bijušas kvalitatīvas un manā gaumē, es būtu priecājusies. Taču šajā reizē tā nebija. Iespējams, šī veļa bija iegādāta pat Maxima veikalā. Bet es labāk iegādājos 1 patiesi skaistu apakšveļas komplektu, kvalitatīvu un dārgu, nekā vairākus, bet lētus.

Ko mēs gaidām, atsaiņojot dāvanu?

Dāvanas atsaiņošanas process vienmēr ir tik aizraujošs – gribas, lai iekšā būtu kaut kas iepriecinošs, kas dzīvi uzlabojošs, kāda ilgi kārota lieta. Taču ja atsaiņojot dāvanu, iekšā ieraugu ko tādu, kam pati nekad nevēlētos tērēt savus naudas līdzekļus, tad šāds ieguvums ir gluži lieks.

Ja patiesi dāvinātājs nonācis finansiāli spiedīgos apstākļos, tad labāk vienkārši to atzīt un netērēt pēdējos līdzekļus lētu un nevajadzīgu preču iegādei. Tad labāk vienkārši uzdāvināt ko mīļu, ko tādu, kas neprasa naudas līdzekļus. Varbūt – vienkārši savu klātbūtni un smaidu.

Atsaiņojot dāvanu, patiesībā vienkārši ceram, ka tā būs lieliska. Un lieliskas dāvanas, manuprāt, ietilpst 3 kategorijās: ikdienā noderīgās dāvanas; tās, kas saistītas ar kādu mums mīļu nodarbi; vai tās, kas nav taustāmas – drīzāk pieredze un piedzīvojums.

Kā uzdāvināt piedzīvojumu?

Pirmo 2 kategoriju dāvanas pasniegt iespējams, ja izveidojusies cieša draudzība, valda savstarpēja atklātība, ieklausīšanās, ja patiesi dāvanas saņēmēju dāvinātājs pazīst. Savukārt piedzīvojumu gluži dāvanu kastītē iesaiņot nav iespējams. Taču to var pasniegt dāvanu kartes veidā.

Populāri kļuvuši Weekendbox un dāvanu kartes uz dažādiem pasākumiem. Piemēram, var uzdāvināt lidojumu ar paraplānu virs Rīgas vai vakariņas debesīs – tas taču ir fantastisks un vienreizējs piedzīvojums. Plauktā, protams, neielikt, toties atminēties, iespējams, var visu mūžu.

Šādas dāvanu kartes var iegādāties sludinājumu portālā dalder.lv. Turklāt – šeit piedāvāta ļoti niansēta filtrēšanas sistēma, tādēļ var piemeklēt situācijai atbilstošāko dāvanu – māmiņdienā, mīļotā vīrieša vai bērna dzimšanas dienā, kāzās vai Ziemassvētkos. Šeit izdalīta arī speciāla iedaļa “piedzīvojumu dāvanas” – dažādi kursi, lidojumi, aktīvā atpūta.

Kā izvēlēties praktisku dāvanu?

Piemēram, mani ļoti iepriecināja draudzenes dāvinātās indiešu garšvielas. Viņai indiešu virtuve ir tuva un viņa tajā labi orientējas, bieži iepērkas specializētajos veikaliņos. Pie draudzenes pusdienojot, uzzināju par jaunu garšvielu – Biryani – un man ļoti iepatikās tās aromāts.

Nezināju, kur tādu vēlāk atrast. Draudzene pasteidzās priekšā un man to pasniedza vārda dienā. Lūk, tā bija patiešām praktiska dāvana, kuru es novērtēju. Turklāt – patīkami, ka draudzene bija pievērsusi uzmanību, ka man šīs garšvielas patīk un ka arī tās vēlētos iegādāties savai virtuvei.

Lūk, tas ir pozitīvs praktiskas dāvanas piemērs. Kā jau ilustrēja šis stāsts, droši ikdienā noderīgu dāvanu var pasniegt kādam, par kura vēlmēm ir pilnīga pārliecība. Saka jau, ka praktiskas dāvanas labāk nedāvināt – gan jau tās katrs pats var iegādāties. Taču, ja skaidrs, ka kādu iemeslu dēļ saņēmējs to nevar izdarīt, tad šāda dāvana var būt tieši kā laikā un īsta svētība.

Sevišķi jau šādas dāvanas var novērtēt ģimenes locekļi vai īpaši tuvi draugi. Tieši par viņu vajadzībām arī vislabāk mēs parasti zinām, jo komunicējam ikdienā. Piemēram, omai taču nedāvināšu lidojumu mākoņos, toties asinsspiediena mērītājs būs tieši laikā.

Praktiskas dāvanas var izvēlēties, piemēram, portālā 220.lv. Ja nav zināms, kāda ikdienā noderīga sadzīves prece saņēmējam tieši varētu būt vajadzīga, var uzdāvināt arī šī veikala dāvanu karti. Tāpat dāvanu kartes var iegādāties dažādos citos veikalos, kuros saņēmējs labprāt varētu vēlēties iepirkties vai kuros noteikti būtu iespējams atrast ikdienai ko noderīgu.

Kā uzdāvināt interesēm atbilstošu dāvanu?

Skatoties pēc tā, ar kādiem hobijiem aizraujas dāvanas saņēmējs – arī te var atrast gan ko praktisku, gan ko tādu, kas radītu prieku un ļautu mesties piedzīvojumā – divi vienā. Piemēram, draudzenei, kas jau ilgus gadus nodarbojas ar jāšanu, bet nekad nav sanācis piepildīt sapni par izjādi gar jūras krastu, īstā dāvanas izvēle būtu tieši izjāde šādā dabas ainavā.

Ja, savukārt, draugs ļoti aizraujas ar fotografēšanu un sen sapņo par labu kameru – apvienoties var vairāki draugi un uzdāvināt vienu kopīgu, toties lielu un ļoti kārotu dāvanu. Galvenais – tādu, ko patiešām būtu prieks saņemt.

Kā izvēlēties dāvanu, ja trūkst ideju?

Reizēs, ja nu galīgi tiešām nav ideju un arī dāvanas saņēmējs ir ne tik tuvs un ne tik labi pazīstams, vai arī budžets neatļauj – vienmēr var izlīdzēties ar kādu oriģinālu un smieklīgu dāvanu no interneta veikala kataloga. Arī uzdāvināt kaut ko smieklīgu un neatkārtojamu nemaz nav tik vienkārši. Tādu dāvanu var, piemēram, izvēlēties interneta veikala katalogā šeit.

Tāpat var ieskatīties portālā dalder.lv un izvelēties kādu no tur pieejamajiem piedzīvojumiem – masāža katrā ziņā noderētu vienmēr ikvienam, un tā noteikti būtu dāvana, kas ļautu iegūt vajadzīgo atpūtu katram. Nevaru noliegt – par šādu dāvanu es vienmēr būtu pateicīga. Tas ir veselībai nepieciešams, kā arī ļauj uz brīdi apstāties un ievilkt elpu.

Tā teikt, ja nu tiešām pavisam nezini, ko uzdāvināt – mans ieteikums ir uzdāvināt masāžu. Tas būs gan vērtīgi, gan paudīs rūpes par saņēmēju. Papildus tam – tas noteikti būs arī piedzīvojums. Trīs galvenie raksturlielumi lieliskai dāvanai.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *