Kā iekārtot ērtu un funkcionālu virtuvi

virtuves iekārtošana

Kad Saulkrastu vasarnīcā veicām atjaunošanas darbus un sākām domāt par virtuves dizainu sadarbībā ar G. Vīksnas arhitektu biroju, uzzināju, ka ne vien būtisks ir estētiskais un vizuālais efekts, bet telpai jābūt iekārtotai arī funkcionāli – tā lai ikdienas lietošanai paredzētie objekti būtu izvietoti loģiskā veidā, padarot nepieciešamo darbu veikšanu praktiskāku.

Virtuve ir viena no galvenajām telpām mājoklī. Bez ēst gatavošanas nu nekādi neiztikt. Noteikti, ka arī tiem, kas nav nekādi lielie kulināri un pavārmākslas speciālisti, virtuvē nākas uzturēties, kaut lai uzvārītu ūdeni, pagatavotu ko vienkāršu un uzglabātu ēdienu – tam visam virtuve nepieciešama. Ikdienā sanāk gana daudz laika pavadīt šajā telpā.

Turpinājumā dalīšos iegūtajās zināšanās un sniegšu padomus par to, kā iekārtot virtuvi tā, lai tajā būtu ērti un patīkami atrasties, kā arī lai saimniekošana būtu pēc iespējas atbilstošāka konkrētās ģimenes vajadzībām.

Kā iekārtot neliela izmēra virtuvi?

Tāpat kā gadījumā, ja tiek iekārtota plaša virtuves telpa, arī iekārtojot neliela izmēra virtuvi, vispirms jāpārzina un jāņem vērā dažādi sīki padomi, kas var palīdzēt virtuvi izveidot tādu, lai ēstgatavošana šajā telpā būtu pēc iespējas ērtāka.

Gan neliela izmēra, gan plašā virtuvē nepieciešams izdalīt 3 galvenās zonas – gatavošanas zona (plīts), produktu uzglabāšanas zona (ledusskapis un plauktiņi) un mazgāšanas zona (izlietne). Lai virtuvē pēc iespējas ērtāk būtu darboties, noteikti jāparedz vieta katrai no šīm zonām.

Kā iekārtot virtuvi atbilstoši manas ģimenes vajadzībām?

Plānojot virtuves iekārtojumu, jāņem vērā tas, kādam mērķim virtuve īsti kalpos un kurš no ģimenes tajā ikdienā darbosies visvairāk. Tā kā man ir divas burvīgas meitiņas, kuras arī aizrautīgi vēlas piedalīties gatavošanas procesā (sevišķi – ja gatavoti tiek saldumi), man būtiski bija veidot iekārtojumu tā, lai vienlaicīgi ērti varētu saimniekot mēs visas trīs.

Iekārtojot virtuvi, ņemot vērā, ka saimniekos arī bērni, plaukti jāizvieto tā, lai arī bērni vajadzības gadījumā varētu pasniegties pēc nepieciešamajiem produktiem. Savukārt tos produktus, kurus bērniem noteikti nevajadzētu atrast, attiecīgi jāpaslēpj augstākos un neaizsniedzamākos plauktos.

Jāņem vērā, ka virtuve, kas paredzēta ģimenei ar bērniem, kuri laiku pa laikam aktīvi piedalās gatavošanas procesā, krasi atšķirsies no vecpuiša vai pensionāra virtuves iekārtojuma. Tajā pat laikā, vērts arī padomāt uz priekšu – ja ģimenē tiek plānots bērns vai nākotnē gribētos ģimenes pieaugumu, iespējams, laicīgi par to jāpadomā, arī iekārtojot virtuvi.

Protams, zinām, ka virtuves pamata funkcija ir ēdiena gatavošana un viss šajā telpā būtu jāveido pakārtojot tieši šai funkcijai.

Ar ko sākt virtuves iekārtošanu?

Iekārtojot virtuvi no plikām četrām sienām, kā tad īsti ir – jāsāk ar tehniku vai iekārtojumu? Arī es to gribēju zināt, kad ķērāmies klāt virtuves projekta izstrādei. Domāju – varbūt jāsāk ar visu uzreiz. Taču, kā izrādās, labāk visu pārdomāt pa detaļām un atsevišķi.

Virtuvi visbiežāk sāk plānot ar sadzīves tehnikas un izlietnes izvietojumu. Kā pirmo un galveno virtuves objektu plāno plīti, tam attiecīgi pakārto pārējo – tehniku un mēbeles. To visu iespējams ērti vienviet atrast interneta veikala katalogā šeit. Var atrast jau gatavu virtuves iekārtojumu, kas atbilst vēlmēm, vai pasmelties idejas un veikt individuālu pasūtījumu galdniecībā.

Kad ieplānots santehnikas izvietojums, jāķeras pie virtuves skapīšu un plauktu novietojuma. Starp izlietni un plīts virsmu ir praktiski iekārtot skapīšus ar atvilktnēm virtuves piederumiem.

Kas jāņem vērā, iekārtojot virtuvi?

Der atcerēties, ka starp izlietni un plīti jāievēro attālums – vismaz viens solis. Šīs virtuves zonas nevajadzētu likt blakus. Ja izvēlamies virtuvi papildināt ar trauku mazgājamo mašīnu, tad to vajadzētu izvietot blakus izlietnei – ērtumam un funkcionalitātei.

Ja virtuves platība ir neliela, cepeškrāsni vislabāk novietot zem plīts virsmas, savukārt ledusskapim paredzēt vietu stūrī, ar virsmu blakus, kur izvietot iepirkumus. Izvēloties ledusskapja atrašanās vietu, vajadzētu ņem vērā, ka visbiežāk (un arī parocīgāk) būs iekārtot šo ierīci tā, lai izņemtie produkti nokļūst uzreiz vai nu gatavošanas zonā vai izlietnē.

Lai virtuves darbi ritētu raitāk ceļu nevajadzētu aizšķērsot mēbelēm vai citiem sadzīves priekšmetiem. Ja virtuvē, visa sadzīves tehnika novietota pie vienas sienas, tad ledusskapim vajadzētu atrasties pie pretējās sienas.

Lai virtuve būtu ērta un parocīga un atnākot mājās no veikala ar produktiem un sākot gatavot maltīti to būtu iespējams ātri un ērti izdarīt, galvenais – iekārtojumam jābūt tādam, lai sniegšanās pēc viena vai otra virtuves priekšmeta būtu loģiska, ērta un iepriekš paredzama.

Būtiski arī pievērst uzmanību skapīšu mehānismiem. Skapīšiem, kas atrodas acu augstumā, var izvēlēties durvju vēršanos uz augšu – tādā veidā netiks traucēts ēdiena gatavošanas process. Tāpat jāskatās, lai vienā skapītī nebūtu paredzēts ievietot pārāk daudz produktu, kas nolikti viens aiz otra, tādā veidā aizsedzot citam citu– tad tos ir grūtāk atrast.

Lai saņemtu profesionālu konsultāciju un eksperta padomu, kā vislabāk iekārtot virtuvi, var sazināties ar arhitektu biroju šeit. Savukārt, ja gribas par dizainu padomāt pašam un vienkārši izvēlēties piemērotākās mēbeles, var aplūkot plašo piedāvājuma klāstu te.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *