Kad jāizvēlas juvelierizstrādājumi

Kāzu jubilejā vīrs šogad man pasniedza brīnišķīgu dāvanu – rozā zelta auskarus ar dimantiem sirds formā. Nevaru noliegt, ka šādi sievišķīgi aksesuāri man liek justies augsti novērtētai un īpašai. Apziņa, ka mīļotais cilvēks manis dēļ gatavs izdot tik nopietnu summu skaistu rotas lietu iegādei, tās nēsājot ļauj apzināties, ka esmu patiesi mīlēta.

Par naudu mīlestību nenopirksi – tā gan ir tiesa. Taču par naudu otram iespējams ļaut sajusties svarīgam un mīlētam. Jo ne vien vīrs man dāvina dimanta auskarus, viņš pret mani pašu izturas kā pret dimantu – lai nesaskrāpētu manu dvēseli ar kādu nepārdomātu vārdu vai rīcību. Viņš lepojas, ka esmu pie viņa sāniem. Viņš ir pateicīgs par mūsu mīlestību.

Kā izvēlēties īsto rotaslietu?

Juvelierizstrādājumi nav pirkums, kas ir mūsu ikdienas pirkumu sarakstā, tāpēc to izvēlei parasti tiek pievērsta īpaša uzmanība. Tieši tādēļ, ka vīrs pievērsa uzmanību niansēm, viņš izvēlējās īstos auskarus, kuri atbilda manai gaumei un kopējam tēlam. Varēju redzēt, ka viņš bija ņēmis vērā to, kas man patīk un izvēlējies atbilstošāko.

Viņš zina, ka dodu priekšroku zeltam nevis sudrabam un ka melno krāsu uzskatu par elegantāko aksesuāru un apģērba izvēlē. Viņš mani pazīst, tāpēc sirds forma nebūt nav klišeja (tāpat kā rozes), jo šie romantiskie žesti ir tieši tas, pēc kā es ilgojos – gluži tāpat kā pēc pastaigas gar jūru un vīna glāzes saulrietā vai dejas parkā Mēnessgaismas pavadībā.

Esmu romantiķe. Un ticu romantiskām dāvanām. Lai uzdāvinātu to, kas otra acīm liek iemirdzēties, otrs pirmām kārtām ir jāpazīst. Jāzina, kas patīk un kas ne. Vīrs ne vien izvēlējās līdz plecam nokārtus auskarus, zinot, ka man nepatīk maza dimanta graudiņa izmēra auskari, kas nosedz ļipiņu, bet arī ņēma vērā, ka mans kārotākais dārgakmens ir dimants.

Viņš būtu varējis izvēlēties safīru vai kādu citu dārgakmeni, taču virs melnās sirds auskaram novietoti tieši dimanta kristāliņi. Šīs detaļas man ļāvušas apzināties, ka mans vīrs mani tiešām redz tādu, kāda es esmu. Viņš mani pazīst. Tas arī ir mīlestības apliecinājums.

Cik izmaksā juvelierizstrādājumi?

Vīrs izvēlējās Chopard auskarus. Cena – 2 500 EUR. Viņa ienākumus ņemot vērā, tā ir gandrīz viena mēneša alga. Kāpēc gan es zinu šo cenu? Tāpēc, ka esmu no tām sievietēm, kas nevar likties mierā līdz neuzzina, kas tieši slēpjas kastītē. Vēlējos to salīdzināt ar citām pieejamajām greznumlietām.

Kopumā veikala chrono.lv katalogā pieejamas rotas virs 20 000 EUR. Taču arī līdz 2 000 EUR iespējams atrast auskarus svinīgu svētku un īpašu notikumu atzīmēšanas reizēm. Turklāt – tā kā šajā gadījumā veikals algo savus juvelierus, produktu tiešsaistē iespējams iegādāties par izdevīgāku cenu.

Kur nopērkami juvelierizstrādājumi?

Juvelierizstrādājumu izvēle

Šodien pieejami daudzi interneta veikali, kuru piedāvājumā ir krāšņie juvelierizstrādājumi ļoti plašā klāstā. Šāda iespēja atvieglo arī pašu iegādes procesu – ja skaidri zināms, kas vajadzīgs, nav nepieciešams staigāt pa neskaitāmiem veikaliem, lai atrastu labāko variantu.

Tomēr jāpievērš uzmanība arī pašam veikalam – labāk izvēlēties vietējos veikalus, jo pircēji, kuri izvēlējušies pasūtīt preces no lētajiem iepirkšanās portāliem, kur lielākā daļa produkcijas nāk no Ķīnas, bieži ir vīlušies par saņemtajām rotām.

Visbiežākais iemesls ir tas, ka juvelierizstrādājumi ir viltoti vai vienkārši pārklāti ar kādu dārgmetālu, kurš pēc kāda nēsāšanas laika nobružājas. Šeit labi darbojas princips – skopais maksā divreiz. Latvijā pārbaudīta vērtība ir jau iepriekš minētais chrono.lv. Šeit iespējams iegādāties gan auskarus, gan gredzenus, kaklarotas un rokassprādzes.

Kā nēsāt rotas lietas?

Dārgas rotas lietas valkāt ir citādāk. Tas ir patiešām īpaši. Lieli un krāšņi juvelierizstrādājumi ļoti bieži ir iecienīti skatuves mākslinieku vidū, jo tie akcentē viņu radošo būtību. Rotas lietas ļoti labi piesaista uzmanību, bet tomēr jāspēj noteikt robeža, uz kuras tās pārtop par bezgaumības paraugdemonstrējumu.

Piemēram, apaļīgas sejas īpašniecei vislabāk piestāv mazi vai vidēji lieli iegarenas formas auskari. Sievietēm ar ovālu sejas formu turpretī piestāv jebkuras formas auskari. Ja vēl nav gūta pārliecība par to, kādas formas vai stila auskari ir īstie, noteikti vajadzētu to izpētīt, sevišķi, ja noskatītie auskari tiek iegādāti interneta veikalā.

Dārgas rotas bieži vien tiek radītas vienā vai dažos eksemplāros, lai piešķirtu tiem īpašu vērtību. Īpaši tas attiecas uz sievietēm, jo kura gan grib nēsāt tādas rotas, kuras var redzēt katrai otrajai dāmai? Bieži vien šādu eksemplāru radīšana prasa lielu laika patēriņu, jo pie tiem strādā tikai labākie juvelieri, kuri garantē sava darbu ilgmūžību un rotu kvalitāti.

Arī es aizvien vairāk sāku novērtēt ar rūpību un precizitāti darinātas rotas, kuras norāda uz to eleganci un labo gaumi. Profesionāli juvelieri sniedz iespēju arī konsultēties par rotām vai jebkuriem citiem juvelierizstrādājumiem – gan par to pareizu nēsāšanu, gan labākajiem un izturīgākajiem materiāliem.

Tieši tāpēc juvelieru profesija tiek ļoti augsti vērtēta – lai apgūtu šo arodu paiet ļoti daudz gadu un viņu rokas kļūst par īstu zeltu.

Gredzeni – senākā rota

Juvelierizstrādājumu izvēle

No rotām vissenākie noteikti ir gredzeni, jo agrāk tos nēsāja augstdzimušas personas, lai parādītu savu piederību kādai no dzimtām. Viduslaikos smalkie gredzeni kalpoja ne tikai kā rotaslieta, bet vienlaicīgi pildīja arī zīmoga funkciju. Uz gredzenveida zīmogiem parasti tika attēloti dzīvnieki, kuri bija pieņemti par attiecīgās ģimenes simbolu.

Gredzeni sākotnēji parādījās senajā Ēģiptē, kad vēl valdīja faraoni. Tie atzīmēja to cilvēku statusu un īpašo stāvokli sabiedrībā, kuriem piederēja vara. Vienlaicīgi tie apliecināja piederību pie augstākā sabiedrības slāņa. Senajiem ēģiptiešiem modē bija arī masīvas kaklarotas, kuras tika darinātas no vairākiem slāņiem, kuri simbolizēja pasaules uzbūvi.

Ar laiku interese par rotaslietu nēsāšanu tikai auga, līdz ar to tās sāka nēsāt vairākums. Rotas sāka nēsāt arī zemnieki, kuri pamatā tās sāka darināt no koka. Cilvēki, kuri bija bagāti, rotaslietas nēsāja abās ausīs – viens caurums eiropeiskās kultūras pārstāvja ausī norādīja uz cilvēka zemo slāni. Senajā Romā vergi ausīs nēsāja vienu auskaru.

Rotaslietu vēsture

Jūgendstilā juvelierus rotu veidošanā galvenokārt iedvesmoja daba. Līdz ar to ļoti izplatīti bija juvelierizstrādājumi, kuros tika iestrādāti stilizēti ziedi, lapas, putni, vīnogulāji, vīteņi, kukaiņi un čūskas. Plaši rotās tika izmantota īpaša skaista un caurspīdīga emalja bez metāla pamatnes.

Edvarda laikmetā, kurš dominēja Anglijā 20. gs. sākumā rotaslietas bija ļoti sievišķīgas, smalkas un ļoti atgādināja mežģīnes. Iecienītākie motīvi Edvarda laikmeta rotās bija loki, lentas, smalkas ziedu vītnes, zvaigznes, pusmēneši. Rotas šajā laikmetā tika veidotas no dzeltenā zelta, kas bija pārklāts ar dimantiem un platīnu, līdz ar to rotas izcēlās ar to gaišo krāsu.

Populāri bija dimanti, kas tika griezti Vecās Eiropas stilā, kopā ar mazākiem dimantiem rozes zieda griezumā. Visai bieži tika izmantoti visaugstākās kvalitātes slīpēti krāsaini dārgakmeņi, kuri bieži bija rotu galvenais elements. Protams, visiecienītākie bija dimanti, pērles un mēnessakmeņi.

Retro rotu periods sākās Otrā Pasaules Kara laikā, arī 21. gs. retro vintage stila rotas ir atguvušas agrāko popularitāti. Tajā laikā rotaslietas kļuva lielākas un masīvākas Pretēji iepriekš populārā Deko stila rotām, Retro rotas bija sievišķīgākas un dominēja apaļas nevis kantainas formas.

Zelts šajā laikā atguva iepriekš zaudēto popularitāti, jo kara dēļ platīns nebija dabūjams komerciāliem nolūkiem. Rotās tika izmantots zelts, kuram bija visdažādākās nokrāsas. Populāri rotās izmantotie dārgakmeņi bija akvamarīni, topāzi, kā arī sintētiskie rubīni un safīri, kuri plaši tika izmantoti gredzenos un citās rotas lietās un aksesuāros – arī pulksteņos.

Kas ir dārgakmens?

Dārgakmens ir minerāls, iezis vai pārakmeņots materiāls, kurš var tikt izmantots kā greznumlieta, tai skaitā izmantots arī kā juvelierizstrādājums. Ar dārgakmeņu izpēti nodarbojas zinātne – gemoloģija. Neparasto akmens krāsojumu visbiežāk nosaka dzelzs ieslēgumu dažādā oksidācijas pakāpe kristālā. Šāds krāsojums var rasties tad, kad kristālā tā veidošanās laikā ir atšķirīgas temperatūras gradients.

Kādus dārgakmeņus izmanto mūsdienās?

Šobrīd juvelierizstrādājumi tiek gatavoti no visdažādākajiem dārgakmeņiem un pusdārgakmeņiem. Tiek izmantots Ahāts, Aleksandrīts un citas hrizoberila varietātes, Ametists (cena strauji kritusies pēc lielu Brazīlijas atradņu atklāšanas), Akvamarīns un citas berila varietātes, Cirkons, Dimants, Granāts, Hematīts, Hrizokolla, Hrizoprāzs, Jašma, Kuncīts, Kvarcs.

Rotās izmanto daudzas kvarca varietātes — citrīns, ahāts, ametists, Laukšpats (Mēness akmens un dažas citas varietātes), Lazurīts, Malahīts, Nefrīts, Obsidiāns, Olivīns (Peridots), Opāls, Pirīts, Rubīns, Safīrs, Smaragds, Sugilīts, Špinelis, Tanzanīts un citas coizīta varietātes; Tirkīzs, Topāzs, Turmalīns, Žadeīts.

Ļoti populāri rotu izgatavošanas materiāli ir arī Dzintars, Kauls, Korallis, Ziloņkauls, Perlamutrs, Amolīts — krāšņs pārakmeņojums, kas veidojies no izmirušajiem amonītiem, Pērles.

Juvelierizstrādājumi veikalos

Juvelierizstrādājumu veikali parasti piedāvā iegādāties dažādus juvelierizstrādājumus: Auskarus, Gredzenus, Kulonus, Rokassprādzes, Kaklarotas, Piespraudes, Komplektus, Kaklasaites saspraudes, Apročpogas.

Juvelierizstrādājumu izvēle

Šobrīd vispieprasītākie juvelierizstrādājumi ir sudraba rotas, jo tiem ir arī visiem pieejamas cenas. Šādas rotas parasti izvēlas nēsāt ikdienā. Savukārt laulību gredzenu vidū popularitāti guvis baltais un rozā zelts, kā arī tajā iestrādāti dārgakmeņi un pusdārgakmeņi.

Kā kopjami juvelierizstrādājumi?

Daudzi nezina, kā pareizi kopjami juvelierizstrādājumi. Pareiza kopšana var ievērojami paildzināt to mūžu. Sudraba  un melhiora izstrādājumus var viegli notīrīt ar putriņu, kuru var pagatavot no zobu pulvera, pastas un karsta ūdens. Tos var mazgāt arī ziepjūdenī, iesmērējot ar ožamā spirta un krīta maisījumu, bet, kad tie nožuvuši, nospodrināt ar mīkstu lupatiņu.

Lai notīrītu zelta juvelierizstrādājumus, tos jātīra ar šķīdumu, kurš pagatavots no 15 g hlorkaļķu, 15 g dzeramās sodas un 5 g vārāmās sāls uz 100 g ūdens. Pagatavotajā šķīdumā zelta izstrādājumus ieliek uz 2 h un pēc tam noskalo siltā dzeramās sodas šķīdumā (proporcija: 1 tējkarote uz 1 L ūdens).

Zelta rotas lietas var likt arī ziepjūdenī un uzmanīgi paberzēt ar mīkstu zobu birstīti, īpašu uzmanību pievēršot rotas lietu aizdarēs vietām. Zelta ķēdīti ir iespējams notīrīt, ieliekot to pudelē ar ziepjūdeni un pakratot.

Gredzeniem visvairāk netīrumu parasti nogulsnējas tieši zem akmens. Lai gredzenus tīrītu, ap sērkociņu aptin vati vai izmanto vates kociņu, mērcē to glicerīnā, odekolonā vai ožamā spirta un magnēzija maisījumā, rūpīgi notīrot akmeni un tā ietvaru. Nekādā gadījumā tīrīšanas procesā nedrīkst izmantot asus priekšmetus, kuri rotu var sabojāt.

Plastmasas rokassprādzes, krelles, auskarus un gredzenus, kurus gan nepieskaita pie juvelierizstrādājumiem, drīkst mazgāt tikai tīrā ūdenī bez jebkādām ziepēm vai jebkuriem citiem mazgāšanas līdzekļiem. Ja bižutērijas kaklarotas ir ļoti netīras, tās jānover no diega vai aukliņas un jāmazgā katra detaļa atsevišķi.

Juvelierizstrādājumu izvēle

No dzintara un ziloņkaula veidotus  izstrādājumus (arī daļa juvelierizstrādājumi tiek veidoti no šiem materiāliem) ieteicams mazgāt siltā ziepjūdenī. Nodzeltējušus ziloņkaula izstrādājumus jāieliek uz apmēram 10 minūtēm hlorkaļķu šķidrumā, bet pēc tam rūpīgi jānotīra.

Savukārt koka rotas lietas nekādā gadījumā nedrīkst mazgāt – tās atļauts tīrīt tikai ar sausu flaneļa lupatiņu. Koka rotas nav ieteicams aplikt ap kaklu, ja tas iesmērēts ar krēmu, kā arī koka rotas nevajadzētu aizskart ar taukainām rokām.

Rotu marmora detaļas var viegli notīrīt ar siltu ziepjūdeni, kuram pievieno nedaudz ožamā spirta (proporcija: 1 tējkarote uz 1 L ūdens). Pēc marmora notīrīšanas tīrīšanas to var iesmērēt ar zobu pastas un ūdens putriņu. Marmora izstrādājumus un rotaslietas var tīrīt arī ar citronskābes šķidrumā samērcētu vilnas auduma lupatiņu.

Lai marmora rotas spīdētu, to var iesmērēt ar šādu maisījumu – aukstu vasks, terpentīns, ožamais spirts, pēc tam to noberzē ar mīkstu vilnas lupatiņu, kā arī nospodrina ar samta vai zamšādas lupatiņu.

Ja nav pārliecības, kā kopt konkrēto iegādāto rotaslietu, par šiem jautājumiem ieteicams interesēties pie attiecīgā veikala darbiniekiem, kuri pārzina šādas nianses.

Īpaša rota kā simbols un atmiņa

Tāpat kā mūsdienās populāri kļuvis nozīmīgākos dzīves notikumus iegravēt uz ādas tetovējumu veidā, tāpat arī juvelierizstrādājumi un izsmalcinātas rotas lietas var tikt izmantotas kā nozīmīgs dzīves atskaites punkts. Tās ir atgādinājums par solījumiem, mīlestību, jūtām, draudzību – visu to, kas ir vērtīgs.

Arvien esmu saglabājusi kulonu, kuru mamma man dāvināja 18. dzimšanas dienā. Lai arī tam nav lielas materiālās vērtības, tā ir nostalģiska dāvana, kas tika pasniegta ar mīlestību un atgādina skaisto bērnību. Iespējams, ka šī rotaslieta vēlāk tiks mantota no paaudzes paaudzē. Tas ir vēl viens rotas lietām piemītošs šarms – tās var būt kā ģimenes relikvijas.

Tāpat, protams, arvien nēsāju saderināšanās gredzenu, kas atsauc atmiņā skaisto iepazīšanās laiku. Savukārt laulības gredzens ir vispārzināms veltīšanās simbols un tas apkārtējiem pasaka bez vārdiem, kas es esmu – aizņemta un mīlēta sieviete, kurai palaimējies satikt savu mīļoto vīru.

Meklēt savu īpašo rotu var chrono.lv katalogā, kurā svētku un nozīmīgu notikumu reizēm var atrast izsmalcinātus, juvelieru veidotus mākslas darbus – ekskluzīvus juvelierizstrādājumus, ar kuriem greznoties, un turpmāk nēsāt līdzi sevišķo svinību sajūtas šajās rotas lietās.

One Reply to “Kad jāizvēlas juvelierizstrādājumi”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *