Salokāmās durvis – risinājums mazām telpām

salokāmās durvis

Vasarnīcā Saulkrastos viesistabu no guļamistabas atdala diezgan plaša durvju aila. Vēlējos panākt sajūtu, ka ir 2 istabas, tādēļ sāku prātot, kā varētu abas istabas atdalīt. Tik platas durvis iegādāties nevēlējos, bez tam atvērtā veidā tās vēl vairāk aizsegtu sienu un liktos vēl plašākas. Vēl varēja pusi atvērtās ailes aizmūrēt.

Ķēpāties ar būvmateriāliem gan negribējās, jo šāda nelielas sienas piebūve nozīmētu, ka no jauna jāsaskaņo tapetes. Pakonsultējos ar māsīcu, kas studējusi arhitektūru. Kā funkcionālu risinājumu mūsu gadījumā, viņa ieteica saliekamās durvis. Pavisam vienkārši – atverot šādas durvis, salokās vairākas tās locījuma vietas kā ermoņikas un durvis ērti iespiežas vienā ailes galā, nostumjoties uz sāniem pie durvju stenderes.

Kad vecmammai pastāstīju par mūsu izvēlēto risinājumu – saliekamajām durvīm – viņa ieplēta acis un noteica stingru “Nē.” Domāju – ko tā? Bet izrādījās, ka saliekamās durvis nav jaunums tirgū, par tām zina arī vecvecāki. Vienīgi agrākās durvis nebija stingras, ātri lūza. Vecākā paaudze izjūt aizvainojumu nekvalitatīvas tā laika produkcijas dēļ. Vecmamma bažījās, ka arī mūsējās sagādās tikai galvassāpes.

Šobrīd gan salokāmo durvju ražošanas tehnoloģija ir attīstījusies, tiek izvēlēti augstvērtīgi materiāli. Vēl jo vairāk, to dizaina variantu nav maz, un tie ļauj piemērot durvis dažādiem interjera risinājumiem. Lai vai kā, pat mana vecmamma nevarēja noliegt, ka arī padomju laikos salokāmo durvju sistēmas bija ērts izstrādājums tiem, kas vēlas ietaupīt vietu mājās. Vasarnīcā nudien mēs vietu ietaupām, bet ir arī kvalitāte.

Tā ka interesentus aicinu nebaidīties izvēlēties saliekamās durvis kā mūsdienīgu risinājumu telpu atdalīšanai. Pateicoties šādām durvīm, iespējams arī neliela izmēra mājā radīt plašuma sajūtu. Pēc Lietuvā lielākā interneta veikala 220.lv pārdošanas rādītājiem, saliekamās durvis iekaro Lietuvas tirgu, arvien lielāks skaits pircēju priekšroku dod šim risinājumam, kas paredzēts nelieliem mājokļiem.

Kas ir salokāmās durvis?

Salokāmās durvis, kā to priekšā pasaka nosaukums – salokās. Tās parasti tiek izgatavotas no 4 daļām, retākos gadījumos no 2 vai vairāk daļām. Visas šo daļu vērtnes ir salokāmas. Es teiktu, ka šādas durvis līdzinās pašu veidotam, salocītam vēdeklītim – tikai to ievietojam durvju ailē un nesavelkam pie pamatiem, atstājam taisnstūra formā.

Atverot šīs durvis, tās salokas pa locījuma vietām un iespiežas pie stenderes. Tās aizņem tikai dažus centimetrus no durvju telpas, apmēram 5 procentus no durvju platības. Tās netraucē iziet, atstāj plašu eju, kā ari ietaupa telpu apkārt ejai.

Paskatoties uz pārdodamajām salokāmajām durvīm, var domāt, ka tās ir piemērotas tikai standarta durvju lieluma ailām. Tā nav patiesība. Jo ermoņikai nav jābūt pilnīgi iztaisnotai, tas ir, aizverot salokāmās durvis, tām obligāti nav jābūt gludām. Neliels „zigzags” netraucē. Salokāmās durvis piemērotas jebkura platuma durvju ailēm, arī nestandarta.

Kāpēc izvēlēties salokāmās durvis?

Galvenā salokāmu durvju priekšrocība ir iespēja ietaupīt vietu. Tradicionāli atveramās durvis parasti ir 80–90 cm platumā. Tātad durvju atvēršanas virzienā ir jābūt tukšai telpai vismaz tādā platumā, durvju aizvēršanu nevar traucēt neviens mēbeles stūris. Plašais atvēršanas rādiuss ierobežo to, kas var atrasties blakus durvīm. Savukārt iegādājoties salokāmas durvis, turpat blakus ailei var stāvēt arī skapis un dīvāns.

Izmantojot salokāmās durvis, nav jārēķina centimetri, lai nekas neskartos pie durvīm. Pateicoties tam, paveras vairāk iespēju pilnveidot mājas interjeru. Ievietojot tradicionālās durvis un turot tās atvērtas, viena siena pastāvīgi ir nosegta ar durvīm. Tostarp, izmantojot salokāmās durvis, siena ir redzama, uz tās var piekārt attēlu, fotogrāfiju vai ierīkot plauktu.

Piemēram, es blakus saliekamajām durvīm esmu novietojusi dīvānu. Mums nav tik daudz vietas viesistabā, turklāt tā ir apvienota ar virtuvi. Ja ievietotu atveramas durvis, būtu daudz neērtāk, tās sistos gar dīvāna malu. Tā ka esmu apmierināta gan vizuālajā, gan funkcionālajā ziņā ar saliekamo durvju izvēli.

Kādās telpās izmantot saliekamās durvis?

Vasarnīcā tās izvēlējāmies, lai nodalītu istabas. Ja ir vēlme, tās iespējams arī atstāt atvērtas. Taču vēlmes un vajadzības gadījumā tās var ērti aizvērt. Tradicionāli šāda tipa durvis izmanto dažādām palīgtelpām, noliktavām, “tumšām telpām”, skapjiem. Taču tās iespējams izvēlēties arī istabu iekštelpu nodalīšanai kā mūsu vasarnīcas gadījumā. Turklāt – tās var izmantot arī āra terasēm ierasto stikla durvju vietā.

Varētu teikt, ka pamazām saliekamās durvis iekaro mūsu mājas. Tiesa – vasaras mājā gan mums ir tikai vienas šādas durvis. Varbūt, ja nākotnē piebūvēsim arī otro stāvu, šo variantu izvēlēsimies vēl kādā istabā. Taču šobrīd varu teikt, ka noteikti esmu apmierināta ar izvēli, durvis ne reizi nav plīsušas. Arī vecmamma ir mierīga, pamēģināja atvērt, aizvērt, sistēma strādā. Nav vairs kā padomju laikos.

Kā būt drošam, ka izvēlētās durvis derēs?

Nav jābaidās, ka durvis varētu nederēt – to izmērs nav identisks durvju ailei. Durvīm ir jābūt platākām par durvju ailu, taču tās nevar būt šaurākas par durvju ailu.

Turklāt tās ir viegli saskaņojamas ar citām interjera detaļām. Mūsdienās salokāmās durvis tiek izgatavotas no ļoti dažādiem materiāliem, tā nodrošinot durvju dizaina dažādību. Durvis var būt iestiklotas vai slēgtas. Iestiklotas durvis laiž cauri gaismu, tā noslēgtajā istabā ļaujot ieplūst gaismai, kā arī stikls ir lielisks interjera akcents, iestiklojums var būt dažāds.

Salokāmās durvis parasti ir vieglas, jo ir pārklātas ar finieriem. Finieri mēdz būt ļoti dažādās krāsās un rakstos, tāpēc ražošanas iespējas ir neizsmeļamas. Ir ierasts mājās montēt vienāda stila durvis, tāpēc salokāmās durvis, izvēloties atbilstošu finieri, var izskatīties tieši tāpat kā parastās, citas mājā esošās durvis. Mājas durvju dizainu ir patiesi viegli saskaņot.

Saliekamās durvis – viegli samontēt pašam

Mans vīrs noteikti pieskaitāms vīriešiem, kas prot iesist naglu, ieskrūvēt spuldzīti – vārdu sakot, paveikt vīriešu darbus. Arī durvis samontēja pats. Es mazliet piepalīdzēju. Bet esmu droša, ka būtu tikusi galā arī pati, ja vien nebūtu vēlējusies atļauties vairāk sajusties kā sieviete un dot viņam vaļu un iespēju sajusties kā varonim pēc labi paveikta darba.

Pēc 220.lv preču ekspertu domām, mūsdienīgās salokāmās durvis ir viegli samontējamas. Turklāt durvīm ir pievienota izsmeļoša instrukcija, kuru izlasot un paņemot dažus instrumentus, ir iespējams ievietot durvis dažu minūšu laikā. Noteikti arī sievietēm nav sveša orientēšanās dažādās instrukcijās. Arī viena kārtīga latviešu namamāte tiktu galā ar šādu uzdevumu.

Fakts, ka nav jānolīgst meistars, nozīmē, ka patiešām iespējams ietaupīt ne vien telpu, bet arī naudu. Saulkrastu mājās gan ne reizi neesam aicinājuši palīgos meistaru. Ja būtu kāds jāatrod, nemaz nezinātu, kam zvanīt. Tāpēc labi izvēlēties tādus būvmateriālus, dizaina elementus, durvis, kuras iespējams uzstādīt pašam.

Kā kalpo manas saliekamās durvis?

Īsumā – mans pieredzes stāsts ar salokāmajām durvīm noteikti var iekārdināt arī citus, kas vēlas šo funkcionālo risinājumu izmantot arī savā mājvietā. Durvis noteikti taupa telpu – tās atver apmēram 95% no durvju ailes, taču neierobežo telpu apkārt durvīm. Mans dīvāns necieš no durvju spērieniem, tāpēc par jauna iegādi nav jādomā, stāv nesaskrambāts un arvien skaists.

Pateicoties salokāmajām durvīm, man vairāk vietas, kur izpausties ar interjera izmaiņām. Sienu blakus durvīm rotā laimīgo brīžu fotogrāfiju kolekcija. Durvis saskaņoju ar rāmīšu dizainu un aizkaru stangām – tā ka noteikti šādas durvis iespējams pieskaņot mājas interjera objektiem. Arī pārliecinājos, ka tās nudien der jebkura platuma durvju ailēm – domāju, ka tādam platumam nu gan šīs nederēs, bet ir ļoti labi.

Esmu pārliecināta, ka šis ir ekonomisks pirkums. Ne vien šādas durvis izmaksāja lētāk kā veramās, bet tās arī sniedza iespēju maksimāli izmantot pat mazāka izmēra telpu. Varēju gan beidzot atdalīt guļamistabu no dzīvojamās telpas, gan neizjaukt jau iekārtotās viesu istabas mājīgo dizainu.

Veicot mājas remontu, der atcerēties, ka ne vien iespējams izvēlēties veramas durvis, bet funkcionalitātes nolūkos tirgū pieejama alternatīva – saliekamās durvis.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *