Paliec sveiks, 3D! Esiet sveicināti, jaunie, pie sienas stiprināmie, televizori!
Vispasaules televizoru tirgū 2017. gads iesākās ne gluži kā „zemestrīce“, bet pavisam noteikti ar sava veida jucekli gan. Lūdzu: pasaule iepazinās ar jaunā veida televizoriem – pie sienas stiprināmiem televizoriem jeb „wallpaper TV“. Tos pavisam nesen klajā laida Dienvidkorejas kompānija LG.
Tā sakarā gan necentīšos veikt nosaukuma burtisku tulkojumu, jo tādā gadījumā tas radītu maldīgu priekšstatu. Angļu valodas vārds „wallpaper“ nozīmē papīru pie sienas, t.i., – tapetes. Problēma ir tajā, ka LG Signature W7 modelis vēl nav tik plāns kā tapetes, vēl jo vairāk – tas netiek pielīmēts pie sienas. Šis jaunais modelis vairāk līdzinās gleznai, nevis tapetēm.
Mums mājās televizora nav bijis vairākus gadus. Patīk man, kad plauktos stāv grāmatas – turklāt to man ir vesela bibliotēka. Bet, ja reiz šobrīd jaunās tehnoloģijas sniedz iespēju televizoru ierīkot tieši pie sienas, ērti to iespējams novietot arī guļamistabā, gultai pretī, neizmantojot plauktus. Ja jau reiz šobrīd tas ir tik estētiski un grāmatas vairs ārā nav jākrāmē – kāpēc lai arī mums atkal nebūtu televizors?
Tā iespējams ērti sarīkot kādu romantisko filmu vakaru, un, šādas iespējas savaldzināta, jau sāku kūdīt vīru atliktās kapeikas ieguldīt jaunākās paaudzes televizorā. Izrādās – vīram gan labāk patiktu paskatīties uz lielā ekrāna ralliju. Nezinu gan, vai būtu gatava maksāt 8 000 EUR, lai guļamistabā klausītos kaucošās mašīnās. Bet, ja to kompensētu National Geographic un kas romantiskāks, varbūt pieciestu. Lai jau viņam arī tiek.
Tehnoloģijas attīstās. Un mūsu ģimene arī plāno iet līdzi laikam. Par jauno pirkumu pastāstīšu tālāk – esmu droša, ka ikvienam saniezēsies nagi. Tiesa – šis modelis, kā baumo, klajā tikšot laists pavasarī un arī precīza cena netiek izpausta. Runā, ka tie būšot savi 8 000 EUR, bet šobrīd iespējams operēt tikai ar baumām.
Nezinu, vai līdz tam sakrāsim nepieciešamo summu. Iespējams, nepiķos nemaz tik traki un beigu beigās pat nopirksim 2 modeļus, aizvedīsim arī uz Saulkrastu vasarnīcu. Bet varbūt arī turpināsim apmeklēt kino un filmas skatīsimies datorā. Bet patiesībā – ļoti gribētos šo brīnumu pie sienas. Turklāt – pat vadus neredz!
LG Signature W7
Televizora LG Signature W7 ekrāna biezums ir 2,57 mm. Salīdzinājumam – identisks biezums ir arī dažām banku kartēm. Protams, ekrāna OLED izšķirtspēja ir 4K (UltraHD), tas atbalsta HDR formātu. Nesen, Lasvegasā notikušajā izstādē tika demonstrēti divi modeļi – ar 65 un 77 collu diagonālēm, attiecīgi. Ekrāna kopējais svars – 7,7 kilogrami.
Tagad – interesantākā daļa. Kā gan LG izdevās panākt tik plānu ekrānu, kas ir vairākas reizes plānāks, nekā jebkurš gleznas koka rāmis? Viss ir ļoti vienkārši – tika piemērota datora principa izmantošana. Visas „smadzenes“ ir izvietotas skaņu blokā, savukārt ekrāns atrodas atsevišķi. Attēls uz ekrānu tiek nodots no skaņu bloka – un viss notiek! Tādēļ arī ekrāns ir tik plāns. Taču ne visplānākais.
Vēl pagājušajā gadā LG nodemonstrēja ekrānu, ko bija iespējams sarullēt, tādējādi arī nākotnē ekrānu biezums arvien samazināsies. Šāda veida televizoru piestiprināšanai pie sienas ir vajadzīgi magnēti. Magnēti tiek stiprināti pie metāla virsmām, tādēļ arī ekrāna otra puse ir pārklāta ar īpašu metāla kārtiņu. Tādējādi ekrānu padarot nedaudz biezāku, taču 2,5 milimetri – tāpat ir ļoti iespaidīgs izmērs.
CES izstādē un reklāmas materiālā ekrāns tiek demonstrēts kā monitors, kas karājas pie sienas bez jebkādiem vadiem. Šajā sakarā radās daudz diskusiju. Pat Sony, Samsung, Panasonic, Philips un citu ražotāju visplānākajiem televizoriem tika atrasta vieta kādām vissvarīgākajām pieslēgvietām. Izrādās, ka visas pieslēgvietas ir iemontētas tajā pašā uzstādāmajā skaņu blokā. No tā, ar īpaša plakana vada starpniecību, attēls tiek pārraidīts uz ekrānu.
Tādējādi rodas citas problēmas apspriešana – kādā veidā šis vads ir paslēpjams sienā? LG pārstāvji rekomendē vērsties pie mājas remontdarbu meistariem. Jo gadījumā, kad televizora cena ir ap 8 000 EUR, patiešām ir vērts iztērēt liekus 100-200 EUR, lai veiktu papildus ģipškartona sienas paneļa montāžu. Tostarp, ASV rodas papildus sarežģījumi atšķirīgā sprieguma sakarā. Eiropā visticamāk, nekādu problēmu šajā sakarā nav, jo ražotājs domājams piedāvās 220V versiju.
Skaņu bloks ir jāpiegādā atsevišķi. Konkrētais bloks atbalsta Dolby Atmos sistēmu, ar „izbīdošiem” skaļruņiem, kā Mazda 323 vecajiem modeļiem. Ja reiz tiek atbalstīta HDR tehnoloģija, kas nodrošina īpaši skaidru attēlu, tad ir ieguldītas attiecīga apmēra investīcijas arī skaņu sistēmā – tas atbilst kinoteātra līmenim.
Jāteic, ka šiem televizoriem nav ekrānu, kuru izmērs būtu mazāks par 65 collām, tādēļ galvenais akcents tiek vērsts uz tiem patērētājiem, kuriem mājās gribas ierīkot savu kinoteātri. Visi vadi – aizmugurē. Tādēļ, ja pat to novietotu plauktā, vadus tāpat nevarētu redzēt.
Pie sienas stiprināmie televizori var diezgan ātri nomainīt jau esošos plānos televizorus, jo visdrīzākajā laika posmā var tikt izgudrots veids, kā vienam skaņu blokam varētu pievienot 4, 8 vai pat 16 televizorus. Starp citu, ja tiek sasists ekrāns, tad nepieciešams nomainīt tikai to, nevis visu televizoru kopumā. Tas ir brīnišķīgs risinājums arī tiem, kuriem būs vēlēšanās pēc kāda laika „palielināt” ekrānu. Iespējams, ka LG ir atklājis ne vien moduļu viedtālruņu (LG G5), bet arī televizoru ēru.
3D aiziet uz neatgriešanos
Nevēlējos sākt ar sliktām ziņām, tādēļ sākumā pavēstīju labās ziņas. Par jucekli jau pastāstīju, tagad ir pienācis laiks arī parunāt par zemestrīci, kas var skart ļoti daudzus. Diemžēl ir jābūt ļoti drosmīgiem un jāatzīst: televizoru 3D formāts ir miris. Aizgājis uz visiem laikiem. LG un Samsung jau paziņoja, ka 2017. gadā netiks izlaists neviens televizors ar 3D, tai skaitā arī tiks pārtraukts veco televizoru, ar šo funkciju, atbalsts.
Oficiālais motīvs ir diezgan izplūdis – neatbilstība pircēju gaidām. Pārtulkojot cilvēkiem saprotamā valodā: skatītājus nesajūsmināja doma maksāt vairāk par televizoru 3D funkciju, un tie ar lielāku prieku izvēlējās televizorus ar daudz lielāku izšķirtspēju, nevis filmas noskatīšanās iespēju, uzvelkot sarkanzilas brilles. Tostarp arī šāda veida satura nebija pārāk daudz.
3D tehnoloģijas centās pilnveidot, nodrošinot televizorus ar ļoti jaudīgiem procesoriem. Ar to palīdzību translētais attēls būtu jau televizorā jāpārveido izplūdis – tā, lai tiktu radīts samērīga dziļuma 3D efekts. Tas bija mēģinājums radīt iespēju caur 3D brillēm skatīties ne tikai filmas, bet arī visas pārējās programmas. Diemžēl tas neattaisnoja cerības. Pircēji deva priekšroku HDR, UltraHD, plānajiem ekrāniem, viedtelevizora labākai operētājsistēmai, nevis 3D. Pircēju attiecīgo izvēli nedrīkst ignorēt.
Jau klīst baumas, ka līdzīgs liktenis var sagaidīt arī liektos ekrānus. Pēc gada Samsung (šis ražotājs saražo visvairāk modeļus ar liektiem ekrāniem) pārstāvji teiks: „Neatbilda pircēju gaidām” (ar nolūku nolīdzināt savas mārketinga stratēģijas nepilnības, pārtraucot vēl vienas, gandrīz nevienam nevajadzīgas, tehnoloģijas ražošanu).
Vai tas nozīmē, ka 3D ērai pienākušas beigas? Protams, nē! 3D neizzudīs kinoteātros un datoros. Tiesa, 3D aprīkojumu pavisam drīz var aizstāt virtuālās realitātes tehnoloģijas. Labāk mierīgi pateiksim ardievas televizoru 3D funkcijai, tostarp turpinot izbaudīt šo tehnoloģiju kinoteātros.
Mūsu ģimene turpina sekot tehnoloģiju attīstībai, skatīsimies, kā būs ar LG Signature W7. Varbūt nākotnē šajos televizoros kā antīku funkciju pievienos 3D. Tad to gribēsies visiem – gluži kā vecas plates. Lai vai kā, grāmatas no skapjiem es ārā nevācu. Ja televizors būs, tad noteikti turpināšu pārliecināt vīru, ka vislabākais ir tieši jaunais, pie sienas stiprinātais modelis.