Muskuļu distonija – sadzīvot vai cīnīties?

muskuļu distonija

Pasaulē ir sastopamas dažādas baisas slimības un ļoti paveicies ir tiem, kas savā dzīvē ir noķēruši iesnas vai salauzuši roku bez nopietnām sekām. Ir grūti pateikt, kura slimība ir sliktāka, jo ne velti ir tāds teiciens par veselo miesu un veselo garu.

Par savu veselību vajag rūpēties un veikt regulāras pārbaudes pie ārsta, lai nebūtu jāattopas, ka noteikts stāvoklis ir ielaists. Bet ir slimības, kas mēdz pārsteigt pat pilnībā veselus cilvēkus, jo viņos mājo gēns, kur šī slimība dzīvo, un to var pārmantot.

Viena no šāda veida slimībām ir muskuļu distonija, kas var rasties tādēļ, ka ķermenī atrodas gēns, kas to izraisa, vai arī kā simptoms dažādām citām saslimšanām, saindēšanās gadījumos un tamlīdzīgi.

Ar šo saslimšanu sadzīvo man tuva draudzene. Tāpēc arī man tā ir nozīmīga tēma. Par to, kā noris ārstēšana un kā izpaužas šāda slimība, pastāstīšu turpinājumā.

Kā cilvēki sadzīvo?

Šai slimībai var būt dažādi veidi, respektīvi, slimības smaguma pakāpes un ķermeņa vietas, kurās izplatās spazmas. Vieglākajās saslimšanas reizēs, slimnieki var dzīvot pilnīgi pilnvērtīgu un normālu dzīvi un ar attiecīgu ārstēšanos neviens pat nevar pateikt, ka šiem cilvēkiem ir kāda šāda tipa slimība. Tas ir manas draudzenes gadījums.

Taču smagākie slimības gadījumi ir salīdzinoši baisi, jo rada  fiziskus defektus un maldīgi apkārtējie viņus uzskata par cilvēkiem ar garīgu atpalicību. Muskuļu distonija nav psihiska, bet gan muskuļu slimība.

Vissmagākie ir tie gadījumi, kad slimība ir papildus cerebrālajai triekai, kad slimniekam līdzās citām problēmām vēl ir muskuļu spazmas, kas var būt tik spēcīgas, ka savilkto muskuli nav iespējams atbrīvot. ŠĀdos gadījumos nekontrolēti var raustīties atsevišķas ķermeņa daļas, var notikt muskuļu sagriešanās, kontrakcijas – tas parasti izraisa stipras sāpes.

Kā ārstē?

Muskuļu distonija nav pilnībā ārstējama, taču iespējams atgūt normālu dzīves kvalitāti. Kā izrādās, botulīns ir vienas no efektīgākajām zālēm. Tas gan vienmēr asociējas ar aktieriem, mūziķiem, sabiedrībā zināmiem cilvēkiem un vienkārši tiem, kuriem bail novecot, jo botulīns ir izplatīts līdzeklis krunciņu novēršanā.

Par lielu pārsteigumu nezinātājiem, botulīns sākotnēji bija izmantots tikai medicīnā tieši dažādu muskuļu un nervu saslimšanu reizēs. Nejauši tika ievērots, ka pacientiem, kuriem tika injicēts šis līdzeklis, lai cīnītos ar plakstiņu raustīšanos, izlīdzinās sejas āda, to pēc laika atļāva izmantot arī kosmetoloģijā.

Latvijā šo ārstēšanas metodi izmanto 10 gadus, taču pasaulē 25, bet kopumā botulīnu injekcijām cilvēka organismā lieto aptuveni gadus 40. Ārsti cer, ka jau pavisam drīz botulīna injekcijas būs iespējams saņemt arī citos Latvijas reģionos, ne tikai Rīgā.

Ar muskuļu distoniju nevajag samierināties, bet meklēt iespējas kā to izārstēt vai ierobežot tās izpausmes. Vienas botulīna injekcijas iedarbība var ilgt līdz pat 6 mēnešiem. Tas ir tā vērts, jo pusgadu var dzīvot, nebaidoties no atkārtotām slimības izpausmēm.

Vēlos iedrošināt tos, kas saskārušies ar šo saslimšanu, izmantot šo ārstēšanas metodi un uzlabot dzīves kvalitāti.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *