Mājokļa siltināšana no A līdz Z
Kā izrādās, daudzdzīvokļu māju iespējams nosiltināt arī ar ES fondu piešķirto atbalstu. Turklāt ar tāda līdzfinansējuma apmēra intensitāti, iespējams, to var saņemt pēdējo reizi – tāpēc laiks sasparoties! Lai siltināšanas darbus uzsāktu, jāiegūt vismaz 2/3 mājas iedzīvotāju piekrišanu.
Kā uzzināju, finansējums var segt līdz pat 50% izdevumu, savukārt pārējo summu iespējams saņemt kredītā. Nesen, pateicoties šādam finansējumam, arī mana vīra vecvecākiem tika nosiltināta māja. To nu gan nevar noliegt – ceļš nebija viegls un nereti prasīja ievērojamu izturību. Taču kaimiņi visi kā viens ir apmierināti ar gala rezultātu un zina, ka tas bijis tā vērts.
Par to, kā tas izdevās maniem vīra vecvecākiem un kāpēc vajadzētu parūpēties par daudzdzīvokļu mājas nosiltināšu, pastāstīšu turpinājumā. Varu tikai vēl minēt, ka pateicoties tam, iespējams ietaupīt līdz pat 70% no siltumenerģijas rēķiniem. Arī vīra vecvecāki priecājas, ka nu iespējams vairāk iekrāt. Varbūt uz Spāniju varēs šogad aizbraukt agrāk kā plānots.
Tā kā mēs nedzīvojam siltajās zemēs, domāju, ka māju siltināšanas tēma ir aktuāla gandrīz ikvienam 60. – 70. gados būvēta daudzdzīvokļu nama dzīvokļa īpašniekam. Daudzi ir informēti par iespēju siltināt ēkas, saņemot ES fondu finansējumu, tomēr nevēlēšanās un, iespējams, arī bailes no nezināmā attur no šī nozīmīgā soļa.
Vēlējos izmantot iespēju par to vairāk pastāstīt blogā, lai iedrošinātu tos daudzdzīvokļu māju iedzīvotājus, kas labprāt nosiltinātu savu māju, kā arī pastāstīšu sīkāk par pieredzi mūsu radinieku vidū.
Mēģinot uzsākt projekta virzību, kā nopietnāko pretargumentu šīs idejas neatbalstītāji minēja kredīta atgriešanu, uzskatot, ka būs jāmaksā ievērojama ikmēneša maksa. Daudzi tam atmeta ar roku, jo trūka izpratnes par plānotajiem darbiem. Citi savukārt vienkārši neticēja, ka pēc siltināšanas situācija tiešām uzlabosies.
Arī vīra vecvecāki piederēja to kaimiņu kategorijai, kas skeptiski raudzījās uz siltināšanas ideju. Lai viņus pārliecinātu, aktīvākie piekritēji sagatavoja konkrētus skaitļus, kas uzskatāmi parādīja siltināšanas priekšrocības un gaidāmo izdevumu apmēru. Pateicoties tam, samazinājās gan neizpratne, gan bailes un arī vīra vecvecāki kļuva atsaucīgāki.
Pirmkārt, pateicoties iespējai saņemt ES līdzfinansējumu, siltināšana kļuvusi daudz pieejamāka. Kā jau minēju sākumā, pieejams līdz pat 50% līdzfinansējums. Pārējo summu iespējams saņemt kredītā veicot apmaksu noteiktajā termiņā.
Siltinot vīra vecvecāku mājokli, tika izmantots 10 cm biezs vates slānis, kā arī tika nomainīti dzīvokļu logi. Lai samazinātu siltuma zudumus, nosiltināja arī pagrabu, kā arī bēniņus, jo tieši šīs vietas bieži vien izrādās galvenais siltuma zudumu iemesls. Savukārt dzīvokļos uzstādīja regulējamos radiatorus, kas pašam ļauj noteikt temperatūru istabās.
Vīra vecvecāki ļoti novērtē, ka tiem pašiem ir iespēja regulēt, kādu siltumu viņi vēlas savā dzīvoklī. Piemēram, ja kāda dzīvokļa iemītnieki uz kādu laiku aizbrauc, tad siltumu ir iespēja pilnībā atslēgt. Nenoliedzami ir tas, ka ēku siltināšana ir iespēja iegūt ievērojami siltāku dzīvokli. Vīra vecvecāku dzīvoklī vairs nav novērojamas krasas siltuma izmaiņas, kā arī maksa par siltumenerģiju ievērojami samazinājusies,
Vīra vecvecāki nedzīvoja mājas vidusdaļā, bet gan ēkas malējā daļā. Kā jau zināms, viducī parasti silti, bet mājas galos vērojami ievērojami siltuma zudumi. Pēc siltināšanas darbu pabeigšanas tika apsekoti visi ēkas dzīvokļi un tika konstatēts, ka šāda siltuma nevienmērīga sadale vairs nav novērojama.
Siltināšana var izmaksāt aptuveni 100 000 EUR – kā vīra vecvecāku daudzdzīvokļu mājas gadījumā. Taču jāņem vērā arī lielais ES fondu atbalsts, kas sedza teju pusi no izmaksām. Atlikusī summa tika paņemta kredītā un apmaksa jāveic 15 gadu laikā.
Kā atzīst paši dzīvokļu īpašnieki, svarīgākais ir izrādīt iniciatīvu un spert pirmos soļus. Nobeigumā arī vēlreiz vēlos uzsvērt, ka siltināšana ar ES fondu atbalstu ar šādu līdzfinansējuma apmēru, iespējams, ir pieejama pēdējo reizi. Tāpēc aicinu to izmantot un nosiltināt savu māju ar līdzfinansējumu līdz pat 50% un pieteikties projektam.