Labi saules kolektori atjaunojamās enerģijas iegūšanai

labi saules kolektori

Saules enerģijas izmantošanas sākums

Kad iegādājos vasaras īpašumu Saulkrastos, sāku apsvērt iespēju nepieciešamo enerģiju iegūt ekonomiskākā un videi draudzīgākā veidā, uzstādot Saules kolektorus. Tā kā siltajos gadalaikos Latviju jo sevišķi lutina Saules gaisma – kāpēc gan neizmantot šīs ierīces priekšrocības?

Pirms sev tādus pasūtīt, kā jau apdomīga pircēja, mazliet papētīju šo jautājumu smalkāk. Gribēju zināt, kas gan īsti ir saules kolektori. Tāpat arī mani uztrauca, kas, piemēram, notiktu mākoņainās vasaras dienās un vai tas mani atstātu bez iespējas izmantot silto ūdeni. Tāpat vēlējos saprast, kā saules kolektori strādā. Ko uzzināju – pastāstīšu tālāk.

Vispirms šo jautājumu vēlējos papētīt no vēsturiskā aspekta – kā tad cilvēce līdz šādiem saules kolektoriem nonāca? Kā izrādās, Saules enerģija kā atjaunojamais dabas resurss tiek realizēts jau no pagājušā gadsimta 60. gadiem. Pirmsākumi meklējami ASV, kur šo enerģiju sāka izmantot, lai uzturētu Zemes mākslīgos pavadoņus un kosmosa tehniku.

Vārdu sakot, vispirms šo enerģiju sāka izmantot kosmosā, tikai vēlāk, izprotot šīs enerģijas iespējas, to sāka izmantot arī uz Zemes un mēs uzzinājām, kas ir saules kolektori. Arī Latvijā arvien biežāk sāk izmantot Saules enerģijas piedāvātās iespējas – turklāt tā iespējams krietni vien samazināt ikmēneša rēķinu apmēru.

Kā iegūst saules enerģiju?

Saules kolektori palīdz iegūt Saules enerģiju. Tie ir paredzēti, lai spētu absorbēt Saules starus, pārvēršot tos siltuma enerģijā. Parasti tos izmanto siltā ūdens ieguvē. Tehnoloģiski saules kolektoros tiek izmantots neaizsalstošs solārais šķīdums, kas cirkulē speciālās iekārtas uz karstā ūdens boileri. Šis šķidrums, ko sauc par propilēnglikolu, neaizsalst ziemā un tas ir videi draudzīgs.

Kā strādā saules enerģijas iegūšanas kolektors?

Svarīgākais elements saules kolektoru sistēmā ir izstarojuma absorbētājs, kas arī nosaka efektivitāti, veiktspēju un izturību ilgtermiņā. Labs saules kolektors nodrošina nepārtrauktu un efektīvu darbību bez apkopēm, remontiem vai detaļu nomaiņas. Tāpēc izšķiroši svarīga nozīme ir gan izmantotajiem materiāliem, gan uzbūves struktūrai, gan uzņēmumam, kuram uzticēties.

Biezāka siltuma izolācija, piemēram, nodrošina to, ka šīs iekārtas būs izmantojamas arī zemākā temperatūrā, bet ar tik pat augstu efektivitāti. Manā gadījumā, piemēram,, izdarot izvēli par saules kolektoru, tas nav tik būtiski, ņemot vērā, ka vasarnīcā plānoju uzturēties tikai gada siltajos mēnešos.

Parasti saules kolektori tiek novietoti uz ēkas jumta, atsevišķos gadījumos uz fasādes vai pat zemes. Saules kolektors ir arī galvenā sistēmas daļa. Savukārt ēkas iekšpusē atrodas siltā ūdens boilers, vadības bloks, kurā tiek uzstādīti darbības parametri, un sūkņu stacija.

Cirkulējošais sūknis tiek iedarbināts, ja pats kolektors ir savācis pietiekami daudz Saules gaismas, ir uzsilis un tajā ir augstāka temperatūra kā boilerī vai sistēmā, uz kuru šī enerģija tiks pārnesta. Visas šīs sistēmas daļas kopā savieno nerūsējošā tērauda caurules, kuru diametrs ir atbilstošs saules paneļu jaudai. Dažkārt izmanto arī vara caurules.

Vai Latvijā ir pietiekoši daudz saules?

Šis bija viens no jautājumiem, kas mani satrauca, izdarot izvēli par labu saules kolektoram. Kā noskaidroju, mīts, ka Latvijas klimatiskajos apstākļos nepietiek Saules gaismas, neatbilst patiesībai. Lai iegūtu Saules enerģiju, pietiek arī ar mākoņainās dienās izstaroto daudzumu. Saules kolektori var darboties arī nomākušos laikapstākļos.

Saule arī mākoņainās dienās spīd tikpat spoži kā saulainās dienās, taču mākoņi šo spilgto gaismu absorbē. Saules kolektori katru dienu izmanto pieejamos resursus. Tātad – pelēcīga diena uzreiz nenozīmē, ka siltā ūdens boilerī vairs nebūs.

Lai apmierinātu ikvienu vēlmi, ir iespējams iegādāties gan atsevišķus kolektorus, gan sistēmas sastāvdaļas, gan sistēmu komplektus, atbilstoši ikviena individuālajām prasībām, mājokļa nepieciešamībai un personiskajam redzējumam.

Labi saules kolektori ir nozīmīgs veids, kā saimniekot videi draudzīgākā veidā un samazināt izdevumus par rēķiniem. Ilgtermiņā tas ir ilgtspējīgākais un izdevīgākais variants, kā iegūt nepieciešamo enerģiju.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *