Zobu protezēšana Adenta zobārstniecības klīnikā

zobu protezēšana

Ikvienā vecumā ir svarīgi smaidīt un smieties. Diemžēl ne visi var lepoties ar veseliem un skaistiem zobiem, kas attiecīgi arī ietekmē to, cik brīvi atļaujamies rādīt citiem savu smaidu. Taču, pateicoties modernajiem risinājumiem zobārstniecībā, ikviens var iegūt skaistus zobus. Viens no veidiem, kā to panākt, ir izmantojot protezēšanas sniegtās iespējas. Par zobu atjaunošanu pastāstīšu tālāk.

Tā kā ar nepieciešamību aizpildīt tukšo vietu zobu rindā saskārās mana mamma, kā arī vectēvam bija nepieciešams iegūt protēzi, esmu guvusi visai pamatīgu ieskatu zobārstniecības piedāvāto risinājumu pasaulē. Iezīmēšu vairākus iespējamos variantus, kā savest kārtībā zobu restaurācijas vai to atgūšanas jautājumu atšķirīgās situācijās.

Kā skaidroja vectēva zobārsts, zobu protezēšana veic ne tikai ārstniecisko, bet arī estētisko funkciju. Zobārstniecības klīnika “Adenta” jau 15 gadus piedāvā dažāda veida protezēšanu, palīdzot cilvēkiem iegūt pievilcīgu smaidu. Arī mans vectēvs ieguva vajadzīgo risinājumu situācijā, kad mutē vairs nebija palicis neviens īstais zobs.

Taču protezēšana neattiecas tikai uz gadījumiem, kad zaudēti vairāki vai visi zobi. Tā var palīdzēt arī tad, ja iztrūkst tikai viens zobs. Tas bija viens no risinājumiem, ko izskatīja mana mamma, saskaroties ar situāciju, kad nācās vienu zobu izraut un tā vietā vajadzēja iegūt mākslīgo zobu.

Jāņem vērā, ka gadījumā, ja nekas netiek darīts, tukšā vieta sāk aizpildīties, radot zobu rindu deformāciju, kā arī izraisot dažādas žokļu locītavas saslimšanas, kas var radīt spēcīgas sāpes ne tikai sprandas, bet arī ausu rajonā. Tāpēc mana mamma noteikti nevarēja turpināt staigāt bez viena zoba (vēl turklāt – bez smaidīšanas).

Kā izrādās, protezēšana mūsdienās ir tik attīstīta, ka spēj atrisināt teju ikvienu problēmu, jo profesionāli ārsti ir gatavi ikvienam izaicinājumam, piemeklējot tam individuālu risinājumu. Tālāk sniegšu ieskatu protezēšanas pakalpojumos, kurus veic tieši klīnikas “Adenta” speciālisti, jo šeit vajadzīgo risinājumu atrada gan mana mamma, gan vectēvs.

Detalizētu informāciju par zobu protezēšanu un citiem zobārstniecības pakalpojumiem var apskatīt mājaslapā, uzspiežot šet.

Zoba audu restaurācija ar kroņiem

Nelielus dabīgā zoba bojājumus iespējams labot, izmantojot dažādus plombējamos materiālus. Tomēr nereti gadās, ka zoba kroņa daļa nolūst vai arī lielāko daļu no tā aizņem plomba, līdz ar to, zoba dabīgo audu ir palicis maz. Šādās situācijās zoba atjaunošanu veic, izmantojot mākslīgos kroņus. Tos izgatavo no dažādiem materiāliem: plastmasas vai kompozītmateriāla, metālkompozīta vai metālkrilāta (lieta metāla, metālkeramikas, tīra porcelāna vai cirkonija oksīda).

Zobu virsmas atjaunošana ar porcelāna plāksnītēm

Porcelāna plāksnītes (venīri) ir plāni keramikas slāņi, ar kuriem pārklāj zoba virsmu, lai uzlabotu to krāsu, formu, izmēru, pozīciju u.c. nepilnības. Šī restaurācija ir viena no estētiskākajām un zoba audus saudzējošākajām, kuru izmanto gadījumos, ja zoba redzamajā pusē ir plomba; tam mainīta krāsa vai arī zobā redzami pigmentveidīgi defekti; zobs vairs nav savā dabīgajā formā, kā arī starp zobiem ir paplašinātas spraugas.

Trūkstošo zobu aizvietošana ar neizņemamām protēzēm

Kā jau stāstīju, neatkarīgi no tā, vai trūkst viens vai vairāki zobi, tos pēc iespējas ātrāk nepieciešams aizvietot, lai nerastos sakodiena un žokļa problēmas. To iespējams izdarīt, izmantojot neizņemamās konstrukcijas. Ir pieejami dažādi to veidi:

  • Tilts – to izmanto gadījumos, ja trūkst viens vai vairāki blakus esoši zobi. Tilts tiek fiksēts uz veselajiem zobiem, aizvietojot trūkstošos. Šīs konstrukcijas trūkums – tiek slīpēti dabīgie zobi, uz kuriem balstās tilts.
  • Implantāts jeb mākslīgā zoba sakne. Tam ir skrūves forma, un to, izmantojot anestēziju, ieskrūvē žokļa kaulā, savukārt pēc tam uz tā veido mākslīgo zoba kroni. Šis, starp citu, arī bija variants, ko beigu beigās izvēlējās mana mamma, lai aizpildītu tukšo vietu zobu rindā.

Trūkstošo zobu aizvietošana ar izņemamām protēzēm

Salīdzinājumā ar neizņemamām konstrukcijām, izņemamās protēzes ir krietni lētākas, taču daudziem cilvēkiem, tās izmantojot, var rasties diskomforts, ko rada svešķermeņa sajūta mutē. Izņemamās protēzes parasti izgatavo no plastmasas, kā arī metāla un plastmasas kombinācijas.

Pilnas zobu rindas aizvietošana (totāla protēze)

Šo protēzi izgatavo gadījumos, ja augšžoklī un/vai apakšžoklī nav neviena dabīgā zoba. Protēze balstās uz smaganām un žokļa kaula, turklāt to arī ir iespējams izņemt un ievietot atpakaļ. Pilnas zobu rindas aizvietošana notiek pakāpeniski, jo protēzes izgatavošanai un piemērīšanai nepieciešams apmeklēt ārstu vairākas reizes. Šis bija risinājums manam vectēvam un noteikti atbilstošs vecāka gada gājuma cilvēkiem.

Daļēja zoba kroņa bojājuma atjaunošana ar inlejām un onlejām

Inlejas ir plombas, kuras izmanto, lai restaurētu zoba pauguru, savukārt onlejas nosedz zoba kožamo virsmu. Šīs plombas izgatavo no kompozītmateriāla, porcelāna un citiem, piemēram, zelta sakausējumiem.

Sarežģītu sakodiena defektu restaurācija

Lai izlabotu nepareizu sakodienu, var būt nepieciešama ne tikai protēzista, bet arī citu speciālistu, piemēram, endodonta, periodontologa, ortodonta, palīdzība. Šādos gadījumos “Adenta” speciālisti sadarbojas, lai panāktu pēc iespējas labāku rezultātu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *