Eiropas greznākais hotelis – Padomju stilā

Izcilais padomju laiku apskates objekts – viesnīca Ukraina – tagad ir Eiropas greznākais biznesa hotelis.

No Kutuzova prospekta Maskavā atskan skaļa, attāla dūkoņa, at­gādinot negantu lapseņu pūzni. Skaņa tuvojas – pa ielu brāžas mirdzoši sarkans Ferrari. Tam līdzās nostājas balts Porsche Cayenne, kurā sē­došās sievietes smalkajam auto nepievērš nekādu uzmanību.

Abi spēkrati iegriežas greznā autostāvvietā pie Radisson Royal, kas agrāk bija ikoniskais Hotel Ukraina. Redzot šos auto šajā vietā, ir sajūta, ka te saskaras dažādas pasaules.

Eiropas greznākais hotelis - Padomju stilā

Viesnīcas Ukraina vēsture

Viena no Josifa Staļina Septiņām māsām (debesskrāpjiem, supervaras simboliem) – 34 stāvus augstā Ukraina, ko atklāja 1957. gadā – vairākus desmitus gadu bija augstākā viesnīca pasaulē, kā arī padomju politisko intrigu epi­centrs.

Tā vēl aizvien saglabā īpašu greznību un valdzinājumu, atgādinot par aizgājušajiem laikiem un baroka laikmeta stilu, kas stūrgal­vīgi ielauzies Maskavā; te baroks ir apvienots ar gotiku un Krievijas impērijas laika vēsmām.

Raugoties uz monumentālo celtni, kuras siluets plešas virs Maskavas upes un iezīmējas neona krāsas debesīs, ausīs skan Stinga pretka  klasi­ka Russians. Bet Staļins kapā apgrieztos otrādi, ja tagad redzētu šo vietu.

Viesnīcas jaunā dzīve

Gadsimtu mijā Ukraina bija kļuvusi par nolaistu kādreizējās greznības ēnu. Tad 2005. gadā to izsolē bez lieka trokšņa iegādā­jās divi miljardieri – īpašumu attīstītāji Gods Nisanovs un Zarahs Iļjevs (Forbes Russia bagātnieku sarakstā abi dala 34. vietu). Investo­ri īpašumā devīgi ieguldīja septiņus miljardus rubļu (aptuveni 241 miljonu dolāru), lai veiktu daudzus uzlabojumus viesnīcā un tās apkārtnē.

«Mēs ar Godu ļoti lepojamies ar Ukrainu,» stāsta Iļjevs. «Spējām iedvest jaunu dzīvību šim unikālajam Krievijas kultūras un mākslas pie­mineklim, lai nākamās paaudzes varētu novērtēt savu priekšgājēju sasniegumus.»

Īpašnieki slēdza viesnīcu un trīs gadu laikā modernizēja to, no jauna atklājot 2010. gada aprīlī. Viņi sāka sadarboties ar uzņēmumu Redizor Group, un viesnīca ieguva nosaukumu Radisson Royal.

Iepriekšējais nosau­kums Ukraina vēl aizvien ir redzams virs galvenās ieejas, turklāt šis vārds sa­glabāts arī korporatīvajā logotipā uz viesnīcas rakstāmlietām un tiek izman­tots reklāmā.

Viesnīca Ukraina šodien

Eiropas greznākais hotelis - Padomju stilā

Kažokādās tērpušās dāmas no Porsche Cayenne dodas iekšā, un viņas godbijīgi sveicina formālā frencī ģēr­bies šveicars. Atliek vēl iziet cauri me­tāla detektoriem un lielām virpuļ­durvīm un esam siltajā vestibilā.

Tas ir elegants, tāpat kā visa Ukraina, ar marmora kolonnām un velvēm, tomēr rada arī mājīguma iespaidu – gluži jauka vieta, kur paslēpties no ziemas aukstuma vai vasaras svelmes. Agrākajā tautas pilī jūtama tāda kā sirreālisma no­skaņa.

Spilgti ģērbušies vietējie iedzīvotāji steidzas cauri vestibilam un saplūst ar ārval­stu uzņēmējiem lietišķos uzvalkos. Apkalpo­tājām ir sarkanas formas, redzami arī lempī­gi tūristi un miesassargi, kas atgādina tēlus no Džeimsa Bonda filmām ar Danielu Kreigu galvenajā lomā.

Pēkšņi no lifta izsteidzas apjucis tūrists baltos rītasvārkos, bet drošības dienesta puiši acumirklī viņus eskortē atpakaļ uz istabu. Šeit ir omulīgi, bet ne jau tik ļoti omulīgi.

Dizains šodien

Jaunajā laikmetā viesnīcas kreiso pusi aiz­ņem Maskavā vienīgā Rolls-Royce izstāžu zāle. Labajā pusē, paejot garām butikiem, kur tirgo kreklus par 500 dolāru gabalā, atrodas resto­rāns Tatler Club, kura īpašnieks ir Arkādijs No­vikovs – Londonā dzīvojošs Krievijas ēdienu cars. Šis ir viens no desmit Novikovam piedero­šajiem restorāniem, kas atrodas šajā Radisson kuģi Maskavas upes malā.

Kā ziņo World Travel Awards, no pabalēju­šās padomju greznības atblāzmas Ukraina ir pārtapusi par vienu no vadošajām pieczvaig­žnu viesnīcām Eiropā; tā pat noalgoja Londo­nas parfimēru Penhaligontu, lai viņš patentētu īpašas smaržas viesnīcas gaiteņiem.

Slaveni cilvēki viesnīcā Ukraina

Pagājušo­gad šeit uzturējās Skārleta Johansone. Viņa gan prezidenta apartamentus nodeva savas svītas rīcībā, jo atzina tos par pārāk plašiem. Taču tie tīri labi patika Hallei Berijai un Irākas prem­jeram Nuri al Maliki. Ar vienu gan viesiem ir jārēķinās – Nisanovs un Iļjevs darbus vēl nav pabeiguši.

Nākotnes plāni

«Ar Godu un Zarahu regulāri pārrunājam jaunos investīcīju projektus,» stāsta viesnīcas ģenerāldirektors Jespers Henriksens. Tiek bū­vēta 1672 pazemes konferenču zāle un vēl vairāki restorāni, piemēram, augstas klases Thai Blue Elephant, kas atradīsies upes krastā.

«Krievi izjūt nepieciešamību demonstrēt savu diženumu,» uzskata Tenesī štata universitātes Krievijas vēstures profesors Benjamins Sojers. «To pieredzējām padomju gados, un tas novērojams arī tagad.»

Ukraina tam ir spilgts piemērs. Vestibilā dominē sociālistiski reālistiskā stilā veidotais lielformāta gleznojums ar zeltainu āmuru un sirpi centrā. «Tas ir ukraiņu kviešu talkas sla­vinājums,» Henriksens skaidro. Redzami vēl vairāki mākslas darbi un lustras no konkrē­tā vēstures perioda, bet tagad tie ir tikai ap­skates objekti ziņkārīgajiem. «Ukraina ir ka­pitālisms, kas salietojies steroīdus,» salīdzina Henriksens

Viesnīcas Ukraina skati

Eiropas greznākais hotelis - Padomju stilā

Tiešām, Ukraina atrodas gandrīz visu noti­kumu epicentrā. Pa viesnīcas logiem redzama Eiropas augstākā ēka – Merkura pilsētas tornis Maskavas starptautiskajā biznesa centrā. Val­dība cer, ka kādu dienu šī vieta sacentīsies ar vērtspapīru tirgu Frankfurtē.

Tikmēr pagātnes dvēsele, ja arī vēl aizvien lidinās Radisson Royal gaiteņos, palēnām izba­lo, pārtopot klusā atbalsī. Ja vēlaties gremdē­ties nostalģijā par revolūciju, pūšot dūmu gre­dzenus no sava augstākā labuma kubiešu cigāra Cuban Cedros de Luxe No.2 by Romeo y Julieta, jums būs iespēja to darīt elegantā vadošo dar­binieku atpūtas telpā citu nepieklājīgi bagā­tu viesnīcas viesu sabiedrībā, kopīgi baudot šīs lielpilsētas skurbinošo greznību.

Gribētos teikt, ka Ukraina tagad ir Krievijas dvēseles simbols, kas cenšas atrast līdzsvaru starp pagātni un nā­kotni. Bet varbūt tā ir simbols kaut kam pilnīgi citam – spējai mesties kapitālistiskās nākotnes skavās, neskatoties atpakaļ.

Forbes
AVOTS:

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *