Atjaunot vai būvēt jaunu? Ko par to saka arhitekts G.Vīksna
Lai arī mans vectēvs māju padomju laikos uzbūvēja pats savām rokām kopā ar dēliem, aizrautīgi strādājot pie sava projekta realizācijas vairākas vasaras, kad iegādājos pati savu īpašumu Saulkrastos, nebūt nejutos tik pārliecināta par savām būvnieces prasmēm. Domāju – ko lai dara šādā situācijā? Zvanīt vectēvam? Bet varbūt, lai māju salabo vīrs? Vai – kurš?
Turklāt iegādātā koka māja nebūt nebija kā bilde no žurnāla vāka. Māja acīmredzami bija nolietojusies, vietām sienas sagāzušās, šķības, uz sabrukšanas robežas, jumts – izlūzušiem dakstiņiem. Arī skats iekšpusē gluži nesajūsmināja. Dažas ķirmju sagrauztas koka mēbeles, pelēkas sienas. Vai maz kas glābjams un vai ir vērts? Varbūt vieglāk celt no jauna?
Šādi jautājumi naktīs man nedeva miera un tā noteikti notiek ar daudziem, kas iegādājas 100 gadus vecu māju. Nevarēju izšķirties starp iespēju veco māju nolīdzināt līdz ar zemi un sapni to restaurēt. Negribējās ilgi bakstīties un sapratu, ka jāmeklē palīdzība un jānoskaidro ekspertu viedoklis.
Savos meklējumos uzzināju, ka arhitekts G. Vīksna piedāvā pakalpojumus tieši šādās situācijās. Viņa arhitektu birojā var gan izstrādāt jaunu projektu un uzcelt jaunu māju, gan parūpēties par projektu, lai atjaunotu veco. Turklāt mani uzrunāja jau fakts vien, ka blogā arhitekts G. Vīksna tieši dalījies pārdomās par man aktuālo tematu: celt jaunu vai atjaunot.
Ja arī tevi šobrīd nomāc jautājums, ko iesākt ar lauku īpašumu vai padomā kāds cits nerealizēts būvprojekts vai pieejams neapbūvēts zemes gabals, tad šis raksts noteikti palīdzēs gūt skaidrību, kur meklēt palīdzību un kādas ir priekšrocības, izvēloties arhitektu biroja pakalpojumus.
Katrā ziņā varu likt roku uz sirds – arhitekts G. Vīksna ir lielisks speciālists un atradīs risinājumu pat šķietami bezcerīgākajā situācijā. To apliecināja manas lauku mājas pārvērtības – no pusšķības lauku būdiņas tā pārvērtusies pievilcīgā vasaras mājā. Kad salīdzinu attēlus pirms un pēc, pat neticu, ka tā ir viena un tā pati māja. Taču tā ir.
Tad ko darīt – atjaunot vai celt no jauna?
Sekojoši – arhitekts G. Vīksna manā dzīvē ienāca un par viņu uzzināju tieši tad, kad tas bija visvairāk nepieciešams. Kā jau parasti – caur paziņu paziņām un labām atsauksmēm. Jau pēc pirmās konsultācijas man bija skaidrs, kāds būs turpmākais rīcības plāns.
Šis cienījamais arhitekts ar 30 gadu pieredzi, atbildot uz jautājumu, vai restaurēt esošo vai celt jaunu, atbildēja vienkārši: “Jaunu māju var projektēt, bet Latvijas lauku ainava tad būs pazaudējusi vēl vienu laikmeta zīmi”. Un Saulkrastos tā netika pazaudēta. Māja piedzīvoja lielas pārvērtības, bet tās dēļos arvien saglabājusies vēsture.
Nenoliedzami – arhitekts G. Vīksna bija mans cilvēks, jo viņš apzinājās, ka vecākām lauku mājām piemīt neatkārtojams šarms un vērtība. Turklāt – viņa komandas rīcībā ir viss nepieciešamais, lai palīdzētu šādu mājas restaurāciju novest līdz galam un atrastu tieši manām dizaina vēlmēm atbilstošāko risinājumu.
Turpinājumā dalīšos sadarbības pieredzē un pastāstīšu, kā šāda profesionāla palīdzība var ievērojami atvieglot projekta izstrādi un palīdzēt atrast ne vien vizuāli, bet arī funkcionāli labāko risinājumu. Jo izrādās, ka arhitektu uzdevums ir ne vien rūpēties par ēku fasāžu dizainu, bet arī gādāt, lai katrs mājas kvadrātmetrs tiktu saprātīgi izmantots.
Kāpēc māju atjaunot?
Man negribējās pazaudēt šīs mājas īpašās detaļas, vēlējos saglabāt kultūrvēsturisko mantojumu, lai vēsture paliek klātesoša manas jaunās mājas sienās. Un man gribējās savu neatkārtojamo māju gluži kā vectēvam – neviena vasarnīca nav tāda kā viņējā. Un saglabājot no Saulkrastu 100 gadus vecās mājas to, kas saglabājams, arī neviena cita tai nespēj līdzināties.
Pateicoties iegūtajai pārliecībai konsultācijā ar arhitektu G. Vīksnu, nolēmu mājas renovācijas projektu uzticēt viņa arhitektu birojam. Šādus pakalpojumus gan nebiju agrāk izmantojusi, jo vienmēr likās, ka visu jau var paša spēkiem. Tādu piemēru vismaz bija parādījis vectēvs. Taču ne man nepieciešamo zināšanu, ne vīram laika, bet vectēvam jau 80 gadi.
Bet palīgi, strādājot pie tik nozīmīga projekta kā mājas renovācija vai būvniecība, noteikti ir nepieciešami. Vectēvam celtniecības procesā palīdzēja dēli, kas bija gatavi darbiem veltīt arī nedēļas nogales un brīvdienas, lai pēc iespējas drīzāk pienāktu diena, kad ciemos uz vasarnīcu aicināt draugus. Es savukārt izvēlējos profesionālu palīdzību.
Arī es nevarēju vien sagaidīt, kad Saulkrastos varēšu vienkārši atpūsties un atjaunotajā mājā jutīšos omulīgi un ērti. Taču priekšā bija daudz darba, lai līdz tam nonāktu. Vectēvam gan nebija garantijas vai konkrēta mājas būvniecības pabeigšanas termiņa, arhitektu birojs gan tādu noteica un garantēja tā ievērošanu.
Vārdu sakot, atgriežoties pie tēmas – lemjot par to, vai māju saglabāt vai nē, katram pašam jāizšķiras, vai vēstures klātbūtnei ir nozīme. Vēlējos radīt laikmetīgu dizainu ar senatnīgu pieskaņu. Lai panāktu vēlamo efektu, kas gan vēl labāk, ja ne par pamatu ņemot pagājušā gadsimta māju?
Lai ķertos pie mājas atjaunošanas, nākamais solis pēc lēmuma pieņemšanas par restaurāciju, ir sava arhitekta izvēle, kurš visu šo procesu palīdz novadīt līdz galam. Arhitekts G. Vīksna bija mana izvēle, jo mani uzrunāja arī citi viņa vadītie projekti. Sekoja būvkonstrukciju apsekošana, lai novērtētu mājas bojājumus. Tālāk – jau projekts un atjaunošanas darbi.
Kas jāņem vērā, ceļot jaunu māju?
Gan ceļot jaunu māju no pamatiem, gan atjaunojot esošo, protams, būtiski ņemt vērā atsauksmes par speciālistiem, kurus plānots aicināt palīgos. Tāpēc arī pirms arhitekts G. Vīksna tika nolīgts, izpētīju citu pieredzes stāstus.
Tā kā komentāros redzēju, ka arhitekts G. Vīksna atzīts par savas nozares profesionāli, kas darbus veic atbildīgi un savlaicīgi, kā arī viņa pieredze būvniecībā bija gana ilgstoša (30 gadi) un aplūkot varēju kvalitatīvu portfolio, izlēmu ar viņu sazināties. Pēc pirmās vizītes guvu iespaidu, ka sastrādāsimies labi un viņš saprot manas vēlmes. Tad uzsākām sadarbību.
Noteikti iesaku katram, kas vēlas nolīgt arhitektu, pārliecināties, ka tieši tas ir īstais – spējīgs realizēt konkrētas ieceres un uztvert vīziju. Var palīdzēt iepazīšanās ar konkrētā arhitekta projektiem, tā var gūt priekšstatu, kāds ir šī arhitekta rokraksts un vai tas atbilst gaidām.
Tāpat svarīgi ņemt vērā budžetu. Pirms uzsākt sadarbību, jānoskaidro izvēlētā arhitekta noteiktā cena. Arī laikus jārēķinās ar nepieciešamo dokumentāciju un jānoskaidro formalitāšu izmaksas, lai laikus plānotu visus izdevumus.
Mājas celtniecība turklāt neietver tikai fasādes izveidošanu un vēlamā mājas ārējā tēla radīšanu. Tāpat jāpadomā par interjera dizainu un vides iekopšanu ap māju, lai kopējā ainava būtu harmoniska un patīkama. Tā kā arhitektu birojā ir plaša komanda, par šo visu nianšu saskaņotību domā vairāki speciālisti.
Tieši tā arī ir viena no galvenajām priekšrocībām, izvēloties arhitektu biroju. Komanda parūpējas par vienota koncepta izstrādi, veidojot nesadrumstalotu un vienotu dizainu, kas atspoguļojas visā mājā un katrā telpā. Palīgā tiek pasaukts gan interjera dizaineris, gan ainavu arhitekts.
Tāpat rūpīgi tiek izplānots mēbeļu funkcionālais novietojums, paredzēts nepieciešamo rozešu skaits, sienas skapju iebūve. Arhitekti parūpējas par to, lai māja ne vien būtu vizuāli pievilcīga, bet arī lai tajā būtu ērti dzīvot, lai nerastos bardaks mantu jūklī un lai katrai sadzīvē nepieciešamajai lietai būtu atvēlēta sava vieta.
Funkcionālajam lietojumam sevišķi jāpievērš vērība – lai nav tā, ka ir skaisti, bet pieskarties nevar. Vai arī, piemēram, lai nebūtu situācijas, kad nav atvēlēts pietiekami plauktu gultas veļai un rezultātā to nav kur novietot. Jāpadomā par visu, katru sadzīves sīkumu.
Sevišķi svarīgi pārdomāt funkcionālo mēbeļu izvietojumu neliela izmēra dzīvojamā platībā. Arī Saulkrastu vasarnīcā ir vien 2 istabas: guļamistaba un viesistaba, apvienota ar virtuvi. Kopā – 50 m2. Tāpēc ļoti palīdzēja tādi risinājumi kā tīrīšanas piederumiem paredzēta skapja izveide, laicīgi pārdomāts risinājums gludināšanas dienām, kā arī sienas skapju ierīkošana apģērbam un ledusskapim speciāli izbūvēta aile sienā.
Arhitekts G. Vīksna – mana labākā izvēle
Iepazīšanās ar arhitektu G. Vīksnu bija risinājums manām pārdomām par piemērota mājas celtniecības procesa izvēli. Viņš spēja salikt manas domas un vēlmes loģiskā un skaistā projektā. Turklāt manā mājā ir ne vien patīkami uzturēties, bet arī viss ir pārdomāts un lietderīgi izmantots katrs mājas kvadrātmetrs.
Kopā ar arhitektu biroju esmu īstenojusi ieceri par savu sapņu māju: laikmetīgu dizainu apvienojumā ar 100 gadus senu vēsturi. Kā nozīmīgu pievienoto vērtību saredzu skaisti iekopto vidi ap māju. Par to, ķeroties pie mājas būvniecības, vispār nedomāju. Taču tagad saprotu, cik tas ir nozīmīgi un vērtīgi.
Pie mājas izveidota patīkama terase, kur sauļoties un kopīgi saulrieta laikā baudīt vakariņas. Tāpat tika atrasta vieta pirtiņai un baļļai mūsu bērzu birzī, kur ērti arī var uzsiet savas pirtsslotas. Un nevaru vien nopriecāties par sakoptajām puķu dobēm. Tagad Saulkrasti ir mana vasaras oāze.
Kā esmu sapratusi, svarīgākais ceļā uz lielisku mājas celtniecības rezultātu ir atrast īstos cilvēkus, ar kuriem sadarboties un kam uzticēt savas idejas – ja komunikācija veidojas viegli, tad arī process un iznākums sagādā daudz patīkamu brīžu.
Rūpes par savas mājas būvniecību vai esošas mājas atjaunošanu var uzticēt G. Vīksnas arhitektu biroja gādīgo speciālistu rokās. Lai uzzinātu atbildi uz sev interesējošu jautājumu un noskaidrotu, kā projekta realizācijā var palīdzēt sertificēti arhitekti, mājaslapā iespējams uzrakstīt ziņu, iepazīstināt ar savu situāciju un vienoties par tikšanos.
Tāpat var sazināties ar arhitektu biroju, zvanot pa tālruni 678 17 121 (Rīga) vai 634 24 067 (Liepāja). Jautājumus iespējams uzdot arī, izmantojot e-pasta adresi: info@gvbirojs.lv.
Tiekamies pie arhitekta G. Vīksnas birojā! Veiksmi remontdarbos!