Labi saules kolektori atjaunojamās enerģijas iegūšanai

labi saules kolektoriSaules enerģijas izmantošanas sākums.

Saules enerģija ir izcils atjaunojamais dabas resurss, kas tiek realizēts jau no pagājušā gadsimta 60. gadiem. Pirmsākumi meklējami ASV, kur šo enerģiju sāka izmantot, lai uzturētu Zemes mākslīgos pavadoņus un kosmosa tehniku. Izprotot šīs enerģijas iespējas, to sāka izmantot arī uz Zemes.

Aizvien biežāk arī Latvijā sāk izmantot saules enerģijas piedāvātās iespējas. Tas ir ekonomisks un videi draudzīgs enerģijas iegūšanas veids.

Kā iegūst saules enerģiju?

Saules enerģiju iegūst, izmantojot saules kolektorus. Tie ir paredzēti, lai spētu absorbēt saules starus, pārvēršot tos siltuma enerģijā. Parasti tos izmanto siltā ūdens ieguvē. Tehnoloģiski saules kolektoros tiek izmantots neaizsalstošs solārais šķīdums, kas cirkulē speciālās iekārtas uz karstā ūdens boileri. Šis šķidrums, ko sauc par propilēnglikolu, neaizsalst ziemā un tas ir videi draudzīgs.

Kā strādā saules enerģijas iegūšanas kolektors?

Svarīgākais elements saules kolektoru sistēmā ir izstarojuma absorbētājs, kas arī nosaka efektivitāti, veiktspēju un izturību ilgtermiņā. Labs saules kolektors nodrošinās nepārtrauktu un efektīvu darbību bez apkopēm, remontiem vai detaļu nomaiņas. Tāpēc izšķiroši svarīga nozīme ir gan izmantotajiem materiāliem, gan uzbūves struktūrai, gan uzņēmumam, kuram uzticēties. Biezāka siltuma izolācija, piemēram, nodrošinās to, ka šīs iekārtas būs izmantojamas arī zemākā temperatūrā, bet ar tikpat augstu efektivitāti.

Parasti šo ierīci novieto uz ēkas jumta, atsevišķos gadījumos uz fasādes vai pat zemes. Kolektors ir arī galvenā saules sistēmas daļa. Savukārt ēkas iekšpusē atrodas siltā ūdens boilers, vadības bloks, kurā tiek uzstādīti darbības parametri, un sūkņu stacija.

Cirkulējošais sūknis tiek iedarbināts, ja pats kolektors ir savācis pietiekami daudz saules gaismas, ir uzsilis un tajā ir augstāka temperatūra, kā boilerī vai sistēmā, uz kuru šī enerģija tiks pārnesta. Visas šīs sistēmas daļas kopā savieno nerūsējošā tērauda caurules, kuru diametrs ir atbilstošs saules paneļu jaudai. Dažkārt izmanto arī vara caurules.

Vai Latvijā ir pietiekoši daudz saules?

Mīts, ka Latvijas klimatiskajos apstākļos nepietiek saules gaismas, neatbilst patiesībai. Lai iegūtu saules enerģiju, pietiek arī ar mākoņainās dienās izstaroto daudzumu. Saule spīd tikpat spoži, kā saulainās dienās, taču mākoņi šo spilgto gaismu absorbē. Saules kolektors katru dienu izmantos pieejamos resursus.

Lai apmierinātu ikvienu vēlmi, ir iespējams iegādāties gan atsevišķus kolektorus, gan sistēmas sastāvdaļas, gan sistēmu komplektus, atbilstoši ikviena individuālajām prasībām, mājokļa nepieciešamībai un personiskajam redzējumam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *